Tasavvuf Bize Ne Öğretiyor

Kategori : Genel, Konferans - Etiketler : - Tarih : 26 Nisan 2017

Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ile Dört Kapı Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen “Tasavvuf Bize Ne Öğretiyor” konulu konferans, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa KARA’nın sunumuyla İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Prof. Dr. Mustafa KARA, “Tasavvuf, çağdaş insanlara ne söyleyebilir? Çağdaş insanların problemleri açısından tasavvuf nasıl bir ufuk açabilir, nasıl bir imkân sunabilir?” soruları etrafında konferansını gerçekleştirdi.

KARA, “Tasavvuf bize ne söyler?” konusunu, Ustayı bulmak, Riyâzetle uzun bir yolculuğa girmek, Kalbimizi öldüren hastalıklardan temizlemek, Egoyu eğitmek, Şöhrete, servete ve şehvete karşı bağışıklık kazanmak, Şekille değil ruhla ilgilenmek, Celal içre cemali, cemal içre celali görmek, Medîh ile zemmi eşit görmek, Kâinat kitabını okuyup tabiatla birlikte olmak, Üçüncü boyutu aramak, Secde etmek ve yaklaşmak hususları ile açıkladı.

Medeniyetin atardamarlarından birinin tasavvuf olduğunu, medeniyet, din ve medine kavramlarının sacayağı gibi birbirleri ile etkileşim içinde bulunduğunu vurgulayan KARA, tasavvufun İslam Medeniyetinde çok önemli bir işlevi olduğunu belirtti.

Tasavvuf kültürü denildiği zaman akla sevgi geldiğini ifade eden KARA, “ Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli denilince aklımıza sevgi geliyor. Niçin? Çünkü mürşit olan bu insanlar gönüllerini hastalıklardan temizlemişlerdir. Dünya ile menfi anlamda bir alışverişleri kalmamıştır. Tabiatıyla kindar olmayan, kibirli olmayan, haset, şehvet gibi hastalıklarla malul olamayan bir insanın yapacağı şey sevmek ve başkalarına sevgiyi öğretmektir. Yani bunu hem söylemişler hem de yaşamışlar. Yaşadığı için siz de bunu örnek alıyorsunuz.” dedi.

Tasavvufun bir insan eğitimi olduğunu da belirten KARA, “ Tasavvuf İnsanın iç âleminin eğitimidir. Onun için mühimdir. Toplumda her zaman var olması gereken bir sistemdir. Biz tasavvufa karşı olalım olmayalım, bugünkü pedagojiyle uğraşanların mutlaka okuması, incelemesi gereken konulardan biridir tasavvufi kültür. Çünkü o da bir tarz insan eğitimidir.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Konferansın sonunda İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Sabri YAVUZ tarafından günün anısına Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa KARA’ya Üniversitemiz şilti takdim edildi.