Üniversitemizde “Tıp ve Diş Hekimliği Lisans Eğitiminde Müfredat Geliştirme ve Ölçme-Değerlendirme” Anlatıldı

Kategori : Konferans - Etiketler : - Tarih : 26 Nisan 2017

Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi ile Tıp Fakültemiz tarafından ortaklaşa organize edilen ‘‘Tıp ve Diş Hekimliği Lisans Eğitiminde Müfredat Geliştirme ve Ölçme-Değerlendirme’’ konulu konferans, Üniversitemiz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Konferansa konuşmacı olarak Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Dr. Fazıl Serdar GÜREL katıldı.

Konferansta, Tıp ve Diş hekimliği lisans eğitiminde müfredat oluşturma sürecinde nasıl bir yaklaşımın izlenmesi gerektiği ve seçilen öğretim tekniğine uygun olabilecek ölçme ve değerlendirme tekniklerinden genel ilkeleri ile bahsedildi.

Dr. GÜREL, Tıp ve Diş hekimliği öğretim süreçleri sonucunda ulaşılması hedeflenen bilgi ve manipülasyon becerilerinin önemlilik düzeyine göre eğitim sürecine dağıtılmasının yani tümdengelim yaklaşımı ile müfredat planlamasının doğru bir yaklaşım olabileceğini vurguladı. Bunun yanı sıra, ölçme ve değerlendirmenin bilgi veya uygulamanın bilinmesi düzeyine göre değil, yorumlanıp hasta üzerinde uygulanabilme becerisine göre yapılmasının daha doğru olduğu örneklerle açıklandı.

Sunum sırasında ve sonrasında katılımcılar tarafından yöneltilen sorular Dr. GÜREL tarafından cevaplandı. Programın sonunda  Dr. Fazıl Serdar GÜREL’e günün anısına plaket, şilt ve hediye takdim edildi.