Ahlak Problemimiz

Kategori : seminer - Etiketler : - Tarih : 28 Nisan 2017

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen “Ahlak Problemimiz” konulu seminer Prof. Dr. Hasan AYIK’ın sunumuyla İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Her Müslüman bireyin temel sorununun ahlak problemi olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Hasan AYIK, ahlak sorununu tarihsel açıdan ele alarak ahlakın temel unsurlarını, ilkelerini ve ahlaki sorumluluğu anlattı.

Sadece ibadet üzerinden cennete gitme projesinin ciddi bir sorun doğurduğunu belirten AYIK, “İnanç ve ibadet ahlak meyvesini vermezse sonuçsuz kalır.” dedi.

Toplumumuzda Kuran ahlakının kâmil anlamda kendini göstermediğini ifade eden AYIK, ahlakın dışarıdan zorlama olmadan, kişinin kendi özgür iradesi ile içselleştirerek huy haline getirdiği davranış modeli olduğunu ve en karanlık noktada bile bu çizgiden ayrılmamak gerektiğini belirtti.

AYIK, ahlakın insana benlik, kişilik, karakter ve kimlik kazandırdığını, sahih inanç ve samimi ibadetle desteklendiğini aktararak, “Ahlak, bütün hayatı kuşatan ciddi bir müessesedir.” diye konuştu.

Ahlaki illetin, ağacın içerisindeki kurtlar gibi bir toplumun bünyesine girip sonucunu yüzyıllar sonra gösterdiğini belirten AYIK, ahlaki problemleri yalnızca hukuki çerçevede değerlendirmenin yanlış; günahların, kabahatlerin üzerini yasaklarla perdelemenin ise en büyük problem olduğunu belirtti.

Ahlakın, insanın en yüce değer olarak gördüğü, tapındığı şey, akıl, özgürlük ve ahiret inancı ile oluştuğunu ifade eden AYIK, “Ahlaki tedbir sabır isteyen, uzun bir iştir ancak garanti bir yoldur.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Programın sonunda İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ümit ERKAN, İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan AYIK’a teşekkür belgesi takdim etti.