Üniversitemizde 3. Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi Gerçekleşti

Kategori : Kongre - Etiketler : - Tarih : 02 Mayıs 2017

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırma Topluluğu (RTEÜBAT) tarafından düzenlenen “Semptomlara Multidisipliner Yaklaşım” konulu 3. Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi, 28-30 Nisan 2017 tarihleri arasında Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından açılış konuşmalarıyla başlayan kongrede ilk olarak kongre başkanı stajyer doktor Hakan DEVECİ konuşmasını gerçekleştirdi.

DEVECİ, tıp öğrenci kongrelerinin çağını takip eden son gelişmelerden ve birbirlerinden haberdar doktor ve akademisyenlerin yetişmesi için ilk adım organizasyonlar olduğunu ifade ederek hazırlanan etkinliğin, Üniversitemiz ve ülkemizde bilimin gelişmesine katkı sağlayacağını belirtti.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şaban ŞİMŞEK ise konuşmasında, kongrenin bilimsel kazanımları bir yana salonda bulunan yüzlerce kişilik tablonun bile ülkemizin geleceğinin her alanda daha parlak ve huzurlu olacağına işaret ettiğini söyledi.

Kongrede, Milli Eğitim eski Bakanı Hüseyin ÇELİK de bir konuşma gerçekleştirdi. ÇELİK, ilk defa hazırlayıcılarının, sunucularının ve neredeyse bütün aktörlerinin öğrenciler olduğu bir tıp kongresine katılmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Açılış konuşmalarının ardından kongreye destek verenlere plaket takdim edildi. Daha sonra Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şaban ŞİMŞEK, hekimliği mizahi bir dille anlattığı sunumunu gerçekleştirdi.

Kongrede, 5 oturum, 11 çalıştay, panel, söyleşi ve serbest bildiri sunuldu.

Oturumlarda, Göğüs Ağrısı ve Nefes Darlığı konusunda; Acil Serviste Kardiyak Açıdan, Acil Serviste Pulmener Açıdan ve Akut Aort Diseksiyonu Açıdan Yaklaşım, Baş Dönmesi konusunda; Baş Dönmesine Yaklaşım, Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo ve Vestibüler Migren, Ateş konusunda; Erişkin Yaş Ateşli Hastaya Yaklaşım, Pediatrik Yaş Ateşli Hastaya Yaklaşım ve Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi,  Karın Ağrısı konusunda; İç Hastalıkları Açısından Karın Ağrısına Yaklaşım, Cerrahi Nonjinekolojik Yaklaşım, Jinekolojik Yaklaşım ve Ailesel Akdeniz Ateşi, Bilinç Bulanıklığı konusunda ise; Bilinç Bulanıklığına Yaklaşım, Kafa Travması ve İntoksikasyonlar ele alındı.

Çalıştaylarda ise Örneklerle EKG Yorumlaması, Örneklerler Akciğer Grafisi Yorumlaması, KPR, Defibrilasyon ve Hava Yolu Yönetimi, Sütur Teknikleri, Kalp Diseksiyonu, Trakeotomi, Tıp Öğrencisinin Yaşlı Teyzelerle İmtihanı, Filizden Bardağa Çayın Hikayesi, Horon ve İncelikleri, Periferik Yayma Değerlendirme, Ürolojik Enstrümantasyon konuları yer aldı. Acil, Beyin Cerrahi, Genel Cerrahi, Ortopedi, Üroloji, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanları Olgularla Travmaya Multidisipliner Yaklaşımları üzerine bilgilerini aktardılar.

Üç gün süren 3. Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi, 37 üniversiteden 650 kişinin katılımı ile gerçekleşti.

Kongre, üçüncü gün Ayder Yaylası’nda yapılan rafting, doğa yürüyüşü ve Ayder Şenliği sosyal programı ile sona erdi.