Organik Çay Üretimi İçin Çalışma Başlatıldı

Kategori : Bilim, Genel - Etiketler : - Tarih : 02 Mayıs 2017

Geçtiğimiz yıl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının çay üretiminde kimyasal gübre kullanımını yasaklamasının ardından, bölgemizin en önemli geçim kaynaklarının başında gelen söz konusu ürünün organik gübrelenmesi konusunda Üniversitemiz ilimizdeki çeşitli kurum ve kuruluşlarla birlikte bir çalışma başlattı.

Rize’de Organik Çay tarımına geçilmeye başlanmasıyla birlikte organik gübreleme konusu kamuoyunu en fazla meşgul eden konulardan biri oldu.

Bu alanda belli çalışmalar devam ederken konuya bilimsel boyutta yaklaşmak amacıyla bu yıl Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi), ÇAYKUR, ÇAYSAN, Rize ve Pazar Ziraat Odası Başkanlığı, Rize Tarım Kredi Kooperatifleri Başkanlığı ve Tarım İl Müdürlüğü işbirliği ile Rize çay alanlarında organik gübre çalışmalarına başlandı. Bu kapsamda Hopa, Ardeşen, Fındıklı, Pazar, Çayeli, Rize ve Of’ta seçilen toplam 9 çay bahçesinde 20 farklı organik gübrenin denenmesine başlandı. Organik gübreye geçiş ile birlikte Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki tarım arazilerinin organik havzaya dönüştürülmesi hedefleniyor.