Antarktika’da Bilim Üssü Kurma Çalışmaları

Kategori : Konferans - Etiketler : - Tarih : 03 Mayıs 2017

Üniversitemiz Pangea Jeoloji Topluluğu tarafından düzenlenen “Antarktika’da Bilim Üssü Kurma Çalışmaları” konulu söyleşi ve fotoğraf gösterisi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Söyleşiye konuşmacı olarak Türkiye Dağcılık federasyonu Başkanı Doç. Dr. Ersan BAŞAR katıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırmaları Merkezi’yle Antarktika’da bir ay bilimsel araştırma ve Türk bilim üssü kurulması için ön fizibilite çalışması yapan ekipte yer alan Doç. Dr. Ersan BAŞAR, Ulusal Antarktika Bilim Seferi (TAE-I), Antarktika Kıtası’nın keşfi ve kıta ile ilgili bilimsel bilgilerini paylaştı.

BAŞAR, Antarktika Kıtası ile ilgili oluşturulmuş ilk bilginin Piri Reis’in dünya haritasında “Ateş Toprakları” olarak yer aldığını ve bunun literatüre giren yeni bir bilgi olduğunu ifade ederek kıtanın İngiliz, Rus ve Fransızlar tarafından keşfinin 1910’lu yıllara dayandığını belirtti.

Türkiye’nin konuya ilgisinin Türk bilim insanı Prof. Dr. Atok Karaali’nin girişimiyle olduğunu ifade eden BAŞAR, 1958’de dünya ülkelerinin kıta üzerinde hak iddialarının oluşmasını engellemek için oluşturulan  “Antarktika Anlaşmalar Sistemi”nde Türkiye’nin 1995’te yer aldığını belirtti. BAŞAR, bu anlaşma ile bilim ve barış kıtası ilan edilen Antarktika’da askeri çalışma, maden, petrol aramanın yasak olduğunu, sadece bilim insanlarının araştırma yapabildiğini ifade etti.

Kıtada özellikle yer bilimleri ağırlıkta olmak üzere harita, jeoloji, jeofizik, deniz bilimleri, atmosfer, tıp çalışmaları ve mühendisliğin tüm dalları ile ilgili bilimsel araştırma yapılabileceğini belirten BAŞAR, iki yıl sonra gerekli izni alıp kıtada bilim üssü kurarak 25 Türk bilim adamı ile çalışmayı hedeflediklerini söyledi.

Doç. Dr. Ersan BAŞAR’ın söyleşisinin ardından Antarktika Kıtası’nın fotoğraf gösterisi ile devam eden program soru cevap kısmı ile sona erdi.

Programın sonunda Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan KARSLI günün anısına Doç. Dr. Ersan BAŞAR’a Üniversitemiz şilti ve hediye takdim etti.