Hayata Dair

Kategori : Konferans - Etiketler : - Tarih : 09 Mayıs 2017

Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ile İlmi Meseleler ve Sosyal Aktiviteler Topluluğu (İMSAK) tarafından düzenlenen “Hayata Dair” konulu konferans Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nasrullah HACIMÜFTÜOĞLU’nun sunumuyla İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Konferansında, İlahiyat Fakültesi öğrencilerine yönelik bir sunum gerçekleştiren HACIMÜFTÜOĞLU, İlahiyat Fakültelerinin geçmişini, bugün gelinen noktayı ve bir ilahiyat öğrencisinde bulunması gereken özellikleri katılımcılarla paylaştı.

İlahiyat mesleğinin sorumluluğunun ağır ve zor olduğunu ifade eden HACIMÜFTÜOĞLU, İlahiyat yoluna giren bir kişinin Peygamber vekili olma yolunu seçtiğini ve irşat vazifesini yüklendiğini bu nedenle “Ben kimim, kişiliğim nedir? İlahiyat mesleğini temsil edebiliyor muyum?” muhakemesini sürekli yapması gerektiğini belirtti.

HACIMÜFTÜOĞLU, Allah’ın sıfatlarını tanıyıp “Allah’ın ahlâkı ile ahlâklanın” hadisi doğrultusunda yaşayan insanın Allah’ın sır dediği ruh sayesinde âlim olacağını söyledi.

İlmin sabırla mümkün olduğunu belirten HACIMÜFTÜOĞLU, bir ilahiyatçıda bulunması gereken özellikleri de şöyle sıraladı, “Ümitsizlik karşısında güçlü olun, zühdü ihmal etmeyin, dünyadan gelen şeylere çok fazla sevinmeyin, olmayınca da fazla üzülmeyin, cömert, mütevazı, bağışlayıcı, vefalı, güvenilir, sadık olun ve olayları serinkanlılıkla karşılayın.”

HACIMÜFTÜOĞLU, ilahiyatçıda zeka, hırs ve sabır da olması gerektiğini belirterek konuşmasını tamamladı.

Konferansın sonunda günün anısına Prof. Dr. Nasrullah HACIMÜFTÜOĞLU’na İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Sabri YAVUZ Üniversitemiz şilti ve İMSAK adına Mehmet Akif ÇOLAK tablo hediye etti.