İslam Düşüncesinde Tasavvuf

Kategori : Konferans - Etiketler : - Tarih : 17 Mayıs 2017

Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ile Dört Kapı Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen “İslam Düşüncesinde Tasavvuf” konulu konferans Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman ULUDAĞ’ın sunumuyla İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Konferansta, Prof. Dr. Süleyman ULUDAĞ katılımcılara İslam ilimleri ve tasavvufu anlattı. Hz. Peygamber döneminde İslam ilimlerinin olmadığına dikkat çeken ULUDAĞ, “İslam ilimleri tefsir, kelam, fıkıh, hadis ve tasavvuf ilmidir. Bu ilimlerinin gelişmesinde, İslamiyet’i sonradan seçmiş âlimlerin katkısı büyüktür.” dedi.

Kuran’ı Kerim’de, Hz. Peygamberimiz’in hayatında, sahabelerin hayatında tasavvufun olduğunu belirten ULUDAĞ, “Aslında şunu söylemek en doğrusudur, hiçbir din yoktur ki o dinde tasavvuf olmasın. İslamiyet öncesi semavi ve beşeri dinlerde de tasavvuf vardır.” şeklinde konuştu.

İslam ilimlerinin ikiye ayrıldığını söyleyen ULUDAĞ, “İslam ilminde zahiri ve batini ilimler vardır. Fıkıh, kelam, hadis ve tefsir zahiri ilimdir. Tasavvuf ise batıni ilimdir. Zahiri ilimler ile batını ilimler arasındaki fark da zahiri ilimlerin, okunan metin ve o metnin anlamlandırmak üzerine çalışmasıdır. Kuran’ı okurlar onu anlarlar ya da hadisleri okuyup onları anlarlar ve bilgi üretirler. Tasavvuf ilmi ile uğraşanlar ise, Kuran’ı ve hadisleri okur akılları ile değil kalpleri ile bilgi üretirler.” diye konuştu.

Tasavvuf ilmini yapanların Müslüman olmadığını söyleyen düşüncelerin varlığından da söz eden Prof. Dr. Süleyman ULUDAĞ, “Hz. Peygamber döneminde tasavvuf olmadığını, tasavvuf ilmini yok sayan ve gerek görmeyen görüşler var. Tasavvuf ilmi ile ilgilenenleri Müslüman olarak görmüyorlar. Aslında tasavvuf ilmi her zaman Hz. Peygamber ve sünnetlerine uygun yaşar.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Konferansın sonunda İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Sabri YAVUZ günün anısına Prof. Dr. Süleyman ULUDAĞ’a şilt takdim etti.