Üniversitemiz İle Yunus Emre Enstitüsü Arasında Anlaşma İmzalandı

Kategori : Genel, Kutlama, Rektörlük - Etiketler : - Tarih : 30 Mayıs 2017

Üniversitemiz ile Yunus Emre Enstitüsü arasında ‘Türkçe Yaz Okulu’ için anlaşma imzalandı.

Anlaşma çerçevesinde Yunus Emre Enstitüsü, son 4 yıldır geleneksel olarak yaptığı ‘Türkçe Yaz Okulu’ uygulaması kapsamında bu yıl Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesine uluslararası misafir öğrenci gönderecek.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Türk Dili Öğretimi ve Uygulama Merkezinin (TÖMER) ev sahipliği yapacağı ‘Türkçe Yaz Okulu’, 24 Temmuz – 20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. Yaz Okulu süresince 11 farklı ülkedeki merkezlerde Türkçeyi ve Türk kültürünü öğrenen öğrenciler, Türkçeyi ve Türk kültürünü yerinde öğrenmek ve görmek amacıyla bir aylık program çerçevesinde 3 hafta Rize’de misafir olacaklar. 20 kişiden oluşan misafir öğrenciler, bu süreçte Türkçe öğrenmenin yanı sıra Rize ve Rize’ye yakın bölgeler başta olmak üzere Türkiye’nin önemli yerlerine kültürel geziler yapacaklar.

Rize’deki programın tamamlanmasından sonra, yaz okulundaki öğrenciler diğer üniversitelerdeki yaz okulu öğrencilerinin de katılacağı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın himayesinde İstanbul’da gerçekleşecek olan 3. Uluslararası Türkçe Bayramına katılacaklar. 11 farklı ülkeden gelecek kültür elçisi misafir öğrencileri Rize’de memnuniyetle ağırlayacaklarını belirten Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, “Valiliğimiz, Belediye ve ilçe belediyelerimizin de destekleriyle Türkçe öğretimin yanı sıra kültürümüzü de tanıtma görevini gerçekleştireceğiz” dedi. Protokol anlaşması için Yunus Emre Enstitisü’nden gelen heyet, ilki gerçekleştirilecek Türkçe Yaz Okulu için desteklerinden dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN’a teşekkür etti, Heyet, Rektörümüze Geleneksel Türk zeka ve strateji oyunu olan ‘mangala’ hediye etti

Türkçenin öğretimini ve Türk kültürünün tanıtımını, devletin resmi kontrolüyle dünyaya yaymak misyonuyla kurulan Yunus Emre Enstitüsü, dünyadaki 40’tan fazla ülkede kültür merkezleri aracılığıyla çalışmalarda bulunuyor.