Üniversitemizde “Akademik Ar-Ge Destekleri ve Proje Hazırlamada Dikkat Edilecek Hususlar” Konulu Konferans Gerçekleştirildi

Kategori : Genel, Konferans - Etiketler : - Tarih : 05 Haziran 2017

Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ile Teknoloji Transfer Ofisi tarafından düzenlenen “Akademik Ar-Ge Destekleri ve Proje Hazırlamada Dikkat Edilecek Hususlar” konulu konferans İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Konferansa konuşmacı olarak TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erol ARCAKLIOĞLU ve TÜBİTAK ARDEB Başkanı Prof. Dr. Mustafa ALİŞARLI katıldı.

Konferansta, “Ulusal Akademik Ar-Ge Proje Destekleri” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Prof. Dr. Erol ARCAKLIOĞLU, TÜBİTAK hakkında bilgi verdi.

TÜBİTAK’ın, Bilim, teknoloji ve yenilik politikaları oluşturmak, Ar-Ge altyapısı oluşturmak ve destek sağlamak ve Stratejik alanlarda araştırmalar yapmak konulu üç temel görevinin olduğunu söyleyen ARCAKLIOĞLU, hedeflerinin yüz binlerce araştırmacıya ulaşmak olduğunu dile getirdi.

Önerilen proje sayılarının her yıl artış gösterdiğine dikkat çeken ARCAKLIOĞLU, 2000 yılında 946 proje önerilmişken bu sayının 13 kat artarak 2015 yılında 12.116′ya çıktığını ifade etti.

Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) olarak sekiz farklı destek programları bulunduğunu dile getiren ARCAKLIOĞLU, bu programları ayrıntılı bir şekilde katılımcılara anlattı.

ARCAKLIOĞLU, Üniversitemizin her geçen yıl artarak devam eden proje sayıları ve Ar-Ge başarıları hakkında da bilgi vererek konuşmasını tamamladı.

Prof. Dr. Erol ARCAKLIOĞLU’nun konuşmasının ardından TÜBİTAK ARDEB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa ALİŞARLI, “Proje Hazırlamada Dikkat Edilecek Hususlar” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

ALİŞARLI, Özgün Değer, Yöntemler, Proje Yönetimi, Ekip ve Araştırma Olanakları, Yaygın Etki konularını detaylı bir biçimde anlattı.

Proje yazmanın birinci kuralının sabır olduğunu ifade eden ALİŞARLI, “Projeniz reddedilince yılmayın, revize edip tekrar tekrar gönderin.” dedi.

İdeal bir proje hazırlama süresinin 3-6 ay arasında olduğunu belirten ALİŞARLI, “Proje öneriniz TÜBİTAK’ın değerlendirme aşamasındaysa, üniversitenizin BAP birimine veya başka bir kuruma aynı projeyle başvurmayın.” diye konuştu.

ALİŞARLI, tüm imzaların ıslak imza olması ve çıktılarda istenilen yerlere atılması gerektiğine dikkat çekerek konuşmasını tamamladı.

Soru cevap kısmı ile sona eren programda Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN günün anısına Prof. Dr. Erol ARCAKLIOĞLU ve Prof. Dr. Mustafa ALİŞARLI’ya Üniversitemiz şilti takdim etti.