Rektörümüz İslam Ülkeleri Rektörleri Forumu’na Katıldı

Kategori : Toplantı - Etiketler : - Tarih : 28 Temmuz 2017

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın himayelerinde, 26 – 27 Temmuz 2017 tarihlerinde, İslam dünyasında yükseköğretim sistemleri ve üniversiteler arasındaki işbirliklerinin geliştirilmesi amacıyla Ankara’da düzenlenen “İslam Dünyasının Yükseköğretim Alanını Oluşturmak” temalı “İslam Ülkeleri Rektörleri Forumu”na katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen “İslam Dünyası Yükseköğretim Alanının Oluşturulması” temalı toplantının açılış oturumuna başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve YÖK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. A. Yekta SARAÇ olmak üzere, Bakanlar ve Kamu Kuruluşlarının Yöneticileri, İslam Ülkelerinin Türkiye Büyükelçileri, YÖK Üyeleri, İslam coğrafyasında yer alan 30’un üstünde ülkeden 120 üniversite rektörü, ülkemizdeki devlet ve vakıf üniversitelerinin rektörleri ve YÖK yetkilileri katıldı.

Bologna sürecinden kopmadan İslam ülkeleri arasında işbirliklerinin kurumsal anlamda başlaması, güçlü bir ağ oluşturulması ve araştırma alanı kurulması hedefiyle düzenlenen Forum’un açılış oturumunda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve YÖK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. A. Yekta SARAÇ birer konuşma gerçekleştirdi. Oluşturulacak ortak yükseköğretim alanı ile birçok imkân ve fırsat doğacağının vurgulandığı programda, İslam dünyasında yaşanan krizlerin çözümüne yakın işbirlikleriyle önemli katkı sağlanacağı ifade edildi.

Toplantının açılış oturumunun tamamlanmasının ardından Bilkent Otel ve Konferans Merkezi’nde “Yeterlilikler Çerçevesi ve Kalite Güvencesi”, “Kredi Transfer Sistemi ve Hareketlilik”, “Kalite Güvence Ajansları, Tanınırlık ve Denklik” ile “Ortak Eğitim Öğretim Programları” başlıklı toplam dört panel oturumu gerçekleştirildi.