Uluslararası Öğrenciler Rektörümüzü Ziyaret Etti

Kategori : Ziyaretler - Etiketler : - Tarih : 02 Ağustos 2017

Yunus Emre Enstitüsü tarafından her yıl düzenlenen ve dünyanın beş kıtasından Türkçe öğrenen gençlerin katıldığı yaz okulları kapsamında Türkiye’ye gelen misafir öğrenciler Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN’ı ziyaret etti.

Üniversitemiz Genel Sekreteri Adnan ER’in de hazır bulunduğu program Rektörlük Toplantı Salonu’nda gerçekleşti.

Ziyaret esnasında öğrencilere Üniversitemiz ve Rize şehri hakkında bilgilerini aktaran Rektörümüz, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak Türkçe öğretimin yanı sıra kültürümüzü de tanıtma görevini gerçekleştirmekten ve bu kapsamda yurtdışından gelen öğrencileri Üniversitemizde ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirtti. Üniversitemizde 38 farklı ülkeden uluslararası öğrenci olduğunu da ifade eden Rektörümüz, “Yurtdışından gelen öğrencilerimizin kendilerini ülkelerindeki gibi rahat hissetmeleri ve huzurlu bir ortamda eğitim almalarını özellikle önemsiyoruz.” dedi.

Bir hafta boyunca Rize ve çevresini gezen öğrencilerin izlenimlerini ve düşüncelerini dinleyen Rektörümüz, öğrencilerin merak ettikleri soruları da cevapladı.

Türkiye’de olmaktan ve Türkçeyi öğrenmekten dolayı mutlu olduklarını söyleyen öğrenciler, Rize’nin güvenli, huzurlu bir şehir, halkının da misafirperver olduğunu ifade ettiler.

Ziyaret, Rektörlük binası önünde günün anısına çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

Üniversitemiz ile Yunus Emre Enstitüsü arasında ‘Türkçe Yaz Okulu’ için imzalanan anlaşma kapsamında Afganistan, Azerbaycan, Cezayir, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Lübnan, Makedonya, Mısır ve Romanyalı 20 misafir öğrenci Türk dilini öğrenmek ve Anadolu kültürünü yakından tanımak için Rize’de üç hafta geçirecekler.