Üniversitemizin 2017-2018 Akademik Yılı Açılışı Gerçekleştirildi

Kategori : Akademik, Toplantı - Etiketler : - Tarih : 30 Eylül 2017

Üniversitemizin 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın BAK’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Yeni eğitim-öğretim sezonunun resmi açılışı kapsamında, Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törene, başta Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın BAK, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri KASIRGA, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı-İstanbul Milletvekili Hayati YAZICI, Rize Milletvekili Hikmet AYAR, Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat KASAP, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Rize Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal SEKÜCÜ, Adalet Komisyonu Başkanı Özkan TAVUZ, RTEÜ Geliştirme Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Necmettin Bilal ERDOĞAN, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet COŞKUN olmak üzere birçok vakıf üyesi, bürokrat, Rize il yöneticileri, siyasi parti temsilcileri, üniversitemiz akademik ve idari kadrosu ile öğrenciler katıldı.

Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı. Ardından Üniversitemiz Türk Halk Oyunları Topluluğu katılımcılara, ülkemizin farklı yörelerine ait kısa bir folklor gösterisi sundu.

Açılış konuşmalarına geçmeden önce, yoğun programlarından dolayı törenimize katılamayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve TBMM Başkanı Sayın İsmail KAHRAMAN’ın telgraf mesajları okundu.

Törende, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, RTE Geliştirme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Nusret BAYRAKTAR, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı- İstanbul Milletvekili Hayati YAZICI ve Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın BAK birer konuşma gerçekleştirdi.

Törende ilk olarak Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN açılış konuşması yaptı. Rektörümüz, öncelikle katılımlarından dolayı tüm konuklara teşekkür etti.

Konuşmasına, üniversitelerin ekonominin en önemli itici güçlerinden biri olan bilginin üretildiği yerler olduğunu hatırlatarak başlayan Rektörümüz, sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçiş ile birlikte yükseköğretimin öneminin ve üniversitelerden beklentilerin daha da arttığını belirtti.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin, her alanda gelişim ve değişim trendini yakalamış bir üniversite olarak yoluna devam ettiğini ifade eden Rektörümüz,  kurumumuz bünyesinde bulunan 13 fakülte, 3 enstitü, 5 yüksekokul ve 6 meslek yüksekokulunda, 1027 öğretim elemanı ve 2034’ü lisansüstü öğrencisi olmak üzere 20.791 öğrencimizin Üniversitemizde eğitim öğretim faaliyetlerini başarılı bir şekilde sürdürdüğünü söyledi.

Üniversitemizin sadece nicelik olarak değil aynı zamanda nitelik olarak da büyümeye devam ettiğini belirten Rektörümüz, “ Üniversitemiz, akademik performans ve başarı açısından ülkemizdeki devlet ve vakıf dahil tüm üniversiteler arasında ilk elliye girmiş, en iyi ilk elli üniversite arasında yer almıştır. 2000 yılından sonra kurulmuş ve değerlendirmeye alınan 77 üniversite arasında ise akademik, performans ve başarı açısından 7. sırada yer almaktadır. Yine 2016 yılında Üniversitemiz, değerlendirmeye alınan 181 üniversite arasında TÜBİTAK’tan en çok proje alan 25. üniversite olmuştur. 2000 yılından sonra kurulmuş olan üniversitelerle karşılaştırdığımızda ise TÜBİTAK’tan en çok proje alan 2. üniversite durumundayız.” dedi.

Üniversitemizin Sosyal Kampüs Projesi ve Sahil Dolgu Projesi çalışmaları hakkında da bilgi veren Rektörümüz, Üniversitemizin bugünlere gelmesinde büyük katkı ve destekleri olan ismini Üniversitemize bağışlayarak bizleri onurlandıran Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederek, 2017-2018 Akademik Yılı’nın Üniversitemiz ve tüm yükseköğretim camiası için başarılarla dolu hayırlı bir yıl olması temennisinde bulunarak konuşmasını tamamladı.

Konuşmasına yeni eğitim öğretim yılının öğrencilere, öğretim elemanlarına, ailelere, ülkemize ve milletimize hayırlı olması temennisinde bulunarak başlayan RTEÜ Geliştirme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Nusret BAYRAKTAR öğrencilere, “ Temel maksadımız sizin geleceğe çok daha iyi hazırlanarak ülkemiz adına faydalı bireyler olmanızdır. Tabi ki her şeyin devlet tarafından karşılanması mümkün değil, her yerde, her işte olduğu gibi mutlaka bu çalışmalar içinde halkın milletle devletle iç içe olması lazım, bizim RTEÜ Geliştirme Vakfı olarak bugüne kadar yapmış olduğumuz birçok projemiz var ve inşallah imkanlar ölçüsünde bu projelerin artarak devam etmesini arzuluyoruz.” şeklinde tavsiyelerde bulundu.

Hükümet olarak en fazla kaynağın, sağlık ve eğitime ayrıldığına dikkat çekerek konuşmasına başlayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati YAZICI ise, üniversitelerin bulunduğu şehirde dinamo görevi üstlendiğini, toplumun kalbi ve kalkınmanın gücünü oluşturduğunu aktardı.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın BAK, konuşmasına Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, TBMM Başkanı Sayın İsmail KAHRAMAN ile Başbakan Sayın Binali YILDIRIM’ın açılış töreni münasebetiyle selamlarını ileterek başladı.

Bilginin üretildiği ve geliştirildiği üniversitelerin, geleceğe yön verecek kurumlar olduğuna işaret eden BAK, “Hayaliniz olmadan bir yere varamazsınız. Dolayısıyla öğrencilerimize şunu tavsiye ediyoruz, geleceğe dair hayalleriniz olsun ve bunları başarmak için çalışmanız gerekiyor. Bu ülkenin gelişmesi ve büyümesi için bu öz güvene sahip gençlere ihtiyacımız var. Bunu da elde ettiği bilgiyle donatacak. Bu bilginin üretildiği ve dönüştürüldüğü yerler de üniversiteler.” diye konuştu.

Üniversitemizin her geçen yıl olumlu şekilde büyüdüğüne değinen BAK, “Bir avantajınız daha var. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin niteliklerinin artırılması için gösterdiği çaba hepimizin akıllarında. Gerçekten bu üniversitenin nitelik olarak ürettiği performans ve yayın olarak da çok daha iyi noktalara gelmesi için özellikle çaba sarf ediyor ve takip ediyor.” ifadelerini kullandı.

Yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını dileyen BAK, konuşmasını öğrencilere tavsiyelerde bulunarak tamamladı.

Konuşmasının ardından Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın BAK’a günün anısına Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN tarafından bir hat levhası hediye edildi.

“Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN’ın Akademik Yıl Açılış Töreni Konuşması” için tıklayınız.