Türkiye ve Orta Doğu’nun Geleceği

Kategori : Konferans - Etiketler : - Tarih : 20 Ekim 2017

Üniversitemiz tarafından düzenlenen “Türkiye ve Orta Doğu’nun Geleceği” konulu konferans, Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Konferansa konuşmacı olarak Anka Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet ÇELİK katıldı.

Konferansta, Prof. Dr. Mehmet ÇELİK, Orta Doğu’da yaşanan olaylar, Osmanlı Döneminden başlayarak günümüze kadar gelen ve Türkiye üzerinde oynanan oyunlar hakkında bilgi verdi.

ÇELİK, Avrupa’nın Sanayi Devrimi ile birlikte artan hammadde ihtiyacını Afrika topraklarından elde edemeyeceğini anlayınca Orta Doğu’ya yöneldiğini ifade ederek, “ Orta Doğu’nun ele geçirilebilmesi için Osmanlı İmparatorluğu’nun parçalanması gerekiyordu.” diye konuştu.

Sevr Anlaşması ile Osmanlı İmparatorluğu’nun yok edilmek istendiğini belirten ÇELİK,  “Osmanlı’nın dayatma bir belgeyle toprakları paylaşılmıştır. Sevr projedir,  tıpkı Büyük Orta Doğu Projesi gibi. Sevr Anlaşması yüzde yüz uygulanan anlaşmadır. Lübnan, Suriye, Irak gibi devletler böyle kurulmuştur.” dedi.

Kurulan mandater yönetimler sayesinde Avrupa’nın Orta Doğu’da amacına ulaştığının altını çizen ÇELİK, “İşi vesayet savaşları ile götürüyorlardı. İran-Irak Savaşı sekiz yıl süren sonucu olmayan bir savaştı. Avrupa bundan rant sağlıyordu. Orta Doğu’da ılımlı İslam, radikal İslam adı altında çatışanlar bizim bahçenin çocukları. Avrupa’nın Osmanlı döneminden beri metotları, aparatları değişiyor ama amacı aynı kalıyor.” şeklinde konuştu.

ÇELİK, “ABD, Irak’ı işgal ettiğinde Irak ordusunun nerede olduğunu Türkiye merak etseydi 15 Temmuz yaşanmazdı.” diyerek Irak siyasetinde ve ordusunda önemli rol oynayan Kesnizani Tarikatı’nın yaptıkları ile Türkiye’de FETÖ tarafından yapılmak istenen darbe girişimi arasındaki benzer yönlere dikkat çekti.

Batı’nın, bizim din yapılanmamızı, sosyolojimizi çok iyi çözdüğünü ve müthiş akıllıca kullandığını belirten ÇELİK, bunun Ortadoğu’daki en bariz örneğinin de IŞİD olduğunu söyledi.

Bayrağımız ve istiklal marşımızın dünyanın en güzel bayrağı ve en duygusal marşı olduğunu da ifade eden ÇELİK, “Ama bu bizim bağımsız olduğumuzu göstermez. Kâğıt üzerinde bağımsızdık. Bize çizilen kırmızı çizgiler içinde hareket edebiliyorduk. Hele dış politikada kendi başımıza hiç karar veremiyorduk. Bugün artık güçlü bir Türkiye’yiz, akıllı olalım, başkalarının kurduğu bir çarkın dişlisi olmayalım.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Konferans sonunda, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN tarafından günün anısına Anka Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet ÇELİK’e Üniversitemiz şilti takdim edildi.

Programa, Rize Belediye Başkan Vekili Sultan YILMAZ, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, İl Emniyet Müdürü Altuğ VERDİ, İl Jandarma Komutanı  Albay Hakan DEDEBAĞI, AK Parti Rize İl Başkanı Muhammet AVCI, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İstiklal Yaşar VURAL, Prof. Dr. Ali BİLGİN, Üniversitemiz Genel Sekreteri Adnan ER, akademik ve idari personelimiz ile çok sayıda öğrenci katıldı.