Yerel ve Akademik Mucitler Buluşuyor

Kategori : Çalıştay - Etiketler : - Tarih : 12 Aralık 2014

Üniversitemiz ve Rize Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Yerel ve Akademik Mucitler Buluşuyor Çalıştayı”, bugün saat 10:00 da İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Programa Rize Valisi Ersin YAZICI, İl Garnizon Komutanı Kıdemli Albay İsmet CANSARAN, Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat KASAP, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN ve birçok il yöneticisi katıldı.

Programda açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN: “Bölge insanının yeteneğini gösterme noktasında ve ilimizin birçok değerini ortaya çıkarma adına çok önemli bir program olan bu Çalıştayda Rize Belediyesi ile Üniversitemizin ortaklaşa hareket etmesi ilimiz adına çok iyi sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Özellikle Belediyemizle beraber bu programları sıklaştırdığımız takdirde şehrimize birçok konuda katma değer katacağımızı düşünüyorum. Bu programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve bu aktivitelerin Üniversitem adına bundan sonra da sıklıkla yapılması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Daha sonra konuşma yapan Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat KASAP ise, AR-GE’den yoksun bir toplumun köle olmaya mahkûm olduğunu, yeniliğin toplum için vazgeçilmez bir nitelik taşıdığını kaydetti. Özellikle AR-GE’nin oluşturulması ve toplumun diğer bütün katmanlarına yayılabilmesi için üniversitelerin gayretinin önemli olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat KASAP, toplumsal ihtiyaçların ortaya çıkması adına Belediye olarak Üniversitemizle işbirliği yapmanın mutluluk verici olduğunu söyledi. Bu Çalıştayda yerel buluşların öne çıkarıldığını fakat bundan sonra tüm ülkeyi ilgilendiren daha geniş kapsamlı çalışmaların yapılması gerektiğinin bilincinde olduklarını belirten Prof. Dr. KASAP: “Bilgi toplumu olma noktasında üzerimize düşen her şeyi yapacağız.” ifadelerini kullandı ve katılımcılara teşekkür etti.

Protokol konuşmalarından sonra mucitler sırasıyla kendi buluşlarını ve tasarımlarını sundular. İlk olarak Salim PINARBAŞ, otomatik çay makası, organik gübre makinesi, sensörlü baston başlıklı buluşlarının sunumunu gerçekleştirdi.

Ardından Öğr. Gör. Murat HACIMURTAZAOĞLU, insansız hava aracının yazılımı, tasarımı ve modeli hakkında bilgiler verdi.

Çalıştayın ilk oturumunun sonunda İsmail Kahraman Sergi Salonu’nda, programda sunumu gerçekleştirilen projelerin tasarım ve modellerinin sergilendiği sergi açılışı yapıldı.

Sergiden sonra devam eden programda ise; Fikret ARİFOĞLU’nun “Krom Alüminyum Harf Bükme Makinesi”, Yrd. Doç. Dr. Derya BAL ALTUNTAŞ’ın “Kistik Fibrozis Tanı Saati”, Ahmet DEMİRCİ’nin “Yeşil Çay Demlemek Tarih Mi Oluyor?” konu başlığı altındaki sunumları gerçekleştirildi.

Programın son bölümünde, Ziraat Mühendisi Namık YER’in “Tasnifsiz Kuru Çay İmalat Makinesi”, Öğrt. Ahmet İSMAİLOĞLU’nun “Güvenli Go-Kart”, Öğr. Gör. Hüseyin ATALAY’ın “Sanal Dünya Uygulaması” ile ilgili çalışmaları yer aldı.

Programın sonunda katılımcı mucitlere Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat KASAP ve Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN tarafından teşekkür belgesi ile hediyeler verildi. Çalıştay, günün anısına çektirilen fotoğrafla sona erdi.