100. Yılında Ermeni Meselesi

Kategori : Panel - Etiketler : - Tarih : 02 Mart 2015

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü ve Tarih Topluluğu tarafından “100. Yılında Ermeni Meselesi” konulu panel düzenlendi.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Cumhuriyet Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil BAL, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf SARINAY ve Atatürk Üniversitesi Türk- Ermeni İlişkileri Müdürü Prof. Dr. Erol KÜRKÇÜOĞLU’nun konuşmacı olarak katıldığı program, 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan 613 Azerbaycan Türkünün çocuk, kadın, yaşlı demeden Ermeniler tarafından toplu şekilde vahşice katledildiği Hocalı katliamını anlatan sinevizyon gösterisi ile başladı.

Yöneticiliğini Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü İslam Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket TOPAL’ın yaptığı panelde Prof. Dr. Yusuf SARINAY “Osmanlı Devleti Ermenileri Neden Tehcir Etti”, Prof. Dr. Halil BAL “Güney Kafkasya’da Ermeni Sorunu” ve Prof. Dr. Erol KÜRKÇÜOĞLU “Güney Kafkasya ve Anadolu’da Ermeni Soykırım İddiası ve Ermeni Meselesi” başlığı altında sunum gerçekleştirdiler.

Ermeni sorunun ardında emperyalizmin Osmanlı İmparatorluğunu parçalama ve paylaşma politikalarının yattığını ifade eden konuşmacılar, Osmanlı Devleti döneminden günümüze kadar uzanan süreçte Batı dünyası ve Ermeni diasporası tarafından sürdürülen politikaları, tarihi gerçekleri bir bir sıraladılar. Bugün de aynı senaryo ile sözde “soykırım” iddiasını tarihi bir zemine oturabilmek amacıyla çok yönlü propaganda yapıldığı vurgulayan panelistler, “ Asılsız olan bu iddiaları çürütmemiz için başta siyasiler olmak üzere, akademisyenlere, sanatçılara, hepimize görev düşüyor, belge ve bilgiler ışığında uluslararası arenaya ve dünya kamuoyuna bıkmadan, sürekli bir şekilde gerçeği anlatmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandılar.

Salonda bulunanlar tarafından yöneltilen soruların cevaplandırılması ile sona eren programda panelistlere katkıları dolayısıyla Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Zehra ARSLAN tarafından Üniversitemiz şilti takdim edildi.

Üniversitemiz Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda tertip edilen panele, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan KARSLI, dekanlar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.