Rize’de Kültür Balıkçılığı Çalıştayı

Kategori : Çalıştay - Etiketler : - Tarih : 10 Nisan 2015

Üniversitemiz Su Ürünleri Fakültesinin düzenlemiş olduğu, “Rize’de Kültür Balıkçılığı” konulu Çalıştay, Su ürünleri Fakültesi Prof. Dr. Osman Beyazoğlu konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Açılış konuşmalarında ilk olarak Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Davut TURAN söz aldı. Prof. Dr. Davut TURAN Su Ürünleri Fakültesi ve ilgili işletme sahiplerinin bir araya geldiği, sektöre katkı sağlayacak bir çalışmayı düzenlemekten mutlu olduklarını ifade etti.

Ardından Rize İç Su Balıkları Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa MEMOĞLU, Rize’de faaliyet gösteren su ürünleri işletmeleri olarak, bu organizasyonundan duydukları memnuniyeti dile getirdi ve ileride bu tür çalışmaların tekrar yapılması temennisinde bulundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su ürünleri Genel Müdürlüğü Su Ürünleri Yetiştiriciliği Daire Başkan Vekili Özerdem MALTAŞ, Rize’nin su ürünleri yetiştiriciliği alanındaki mevcut kapasitesinin daha da ileri seviyelere getirilmesi gerektiğini, iç suların yanı sıra denizlerde balık yetiştiriciliğinin Rize özelinde mutlaka daha aktif hale getirilmesi gerekliliğini vurgulayarak, bu tür çalıştayların bu amaca hizmet edeceğini ifade etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Üniversitemizin öncelikli alanları içerisinde bölgemizin değerleri arasında su ürünlerinin önemli bir yeri olduğunu ifade ederek, Su Ürünleri Fakültesi’nin düzenlemiş olduğu çalıştayın ilimiz için çok önemli bir anlam taşıdığını söyledi ve çalıştayda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Çalıştayda gün boyu, Prof. Dr. Bülent VEREP’in su ürünleri yetiştiriciliği sektöründe “Su Kalitesinin önemi”, Doç. Dr. Fikri BALTA’nın yetiştiricilik sistemlerinde önemli sorunlardan biri olan “balık hastalıkları”, Doç. Dr. Huriye ARIMAN KARABULUT’un “Balık Besleme” ve Yrd. Doç. Dr. İlker Zeki KURTOĞLU’nun “Rize İli Özelinde Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Fırsatlar”, Yrd. Doç. Dr. Serkan KORAL ve Yrd. Doç. Dr. Emre ÇAĞLAK’ın “Su Ürünleri İşleme Sektörünün Bölgemizdeki Yeri ve Fırsatlar” konulu sunumları yer aldı. Ayrıca, Su Ürünleri Yüksek Mühendisi Selda DALGIÇ’ın “Rize İlinin Su Ürünleri Potansiyeli, Mevcut Durum ve Destekler” konulu sunumu gerçekleştirildi.

Tüm katılımcıların iştiraki ile gerçekleştirilen çalıştay değerlendirme toplantısında ise, Rize’de su ürünleri yetiştiriciliği yapan işletmelerin sorunları dile getirilerek, bu sorunların işletmelerin bağlı bulundukları Rize İç Su Balıkları Yetiştiriciler Birliği’nin aktif katılımıyla,  ilgili bakanlık, Üniversite, İl müdürlüğü ve diğer paydaşlar ile birlikte bir arada yapılacak çalışmalar ile çözüm üretilmesi gerekliliğinin önemi üzerinde görüş birliğine varıldı.

Çalıştaya; Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Davut TURAN, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su ürünleri Genel Müdürlüğü Su Ürünleri Yetiştiriciliği Daire Başkan Vekili Özerdem MALTAŞ, Rize İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Su Ürünleri Yüksek Mühendisi Selda DALGIÇ, Rize İç Su Balıkları Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa MEMOĞLU, Rize İlinde kültür balıkçılığı yapan işletme sahipleri, üniversitemizin akademik ve idari personeli katıldı.