Fen ve Matematik Öğretmen Adayları STEM ile Buluşuyor Çalıştayı

Kategori : Çalıştay - Etiketler : - Tarih : 15 Mayıs 2015

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi ve Kayseri Milli Eğitim Müdürlüğü STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) ekibiyle ortaklaşa düzenlediği “Fen ve Matematik Öğretmen Adayları STEM ile Buluşuyor Çalıştayı”,11-12 Mayıs tarihlerinde Eğitim Fakültesi’nde gerçekleştirildi.

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet KÜÇÜK‘ün desteği ve Yrd. Doç. Dr. Sinan ÇINAR’ın yürütücülüğünde oluşturulmuş olan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Fakültesi STEM ekibinin davetiyle gerçekleşen çalıştaya STEM Ar-Ge Müdürü Ömer KOÇER, çalışma ekibi Suat ŞAHİN, Betül ÖZKAN, Hacer ERBAŞI ve Ayşecik GÜLEY katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasında Kayseri Mili Eğitim Müdürlüğü STEM Ar-Ge Müdürü Ömer KOÇER, STEM eğitiminin dünyada ve Türkiye’deki uygulamalarından bahsederek, çalıştayın yükseköğretim alanında yapılan ilk STEM uygulamaları olması dolayısıyla çok önemli olduğunu vurguladı. Tanıtım semineriyle başlayan çalıştaya yoğun bir katılım gerçekleşti. Katılımcılar arasından seçilen 72 öğretmen adayıyla 6 atölye halinde uygulamalar gerçekleştirildi. İlk gün 3 atölyede mekanik robotlar yapıldı. İkinci gün atölyelerden önce katılımcılara verilen Robo- PRO yazılımının uygulamalı eğitiminin ardından gerçekleştirilen 3 atölyede katılımcılar, kendi geliştirdikleri yazılımlarla mekatronik robotlar tasarladı. Yoğun bir ilgi ve çalışma temposu içinde gerçekleşen çalıştayın ardından samimi bir ortamda yapılan değerlendirme toplantısında öğretmen adaylarına yeni ufuklar açacak önerilerde bulunuldu ve öğretmen adaylarının STEM uygulamaları hakkındaki görüşleri alındı. Çalıştay sonunda, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet KÜÇÜK, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Selami YANGIN, Yrd. Doç. Dr Sinan ÇINAR, Yrd. Doç. Dr. Nimet PIRASA ve STEM ekibi tarafından öğretmen adaylarına katılım belgeleri takdim edildi. Çalıştay, günün anısına çektirilen fotoğrafla sona erdi.