Öğrenciler, Bilimin Doğasını Üniversitemizde Öğrendi

Kategori : Bilim, Genel, Ziyaretler - Etiketler : - Tarih : 12 Eylül 2013

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet KÜÇÜK tarafından yürütülüp, ortaöğretim kurumlarında eğitim gören öğrencilerin bilimi ve bilimsel inceleme sürecini yakından tanıyabilmeleri hedefi güden “Bilimsel İnceleme Yaparak Bilimin Doğasını Öğreniyorum” isimli TÜBİTAK Bilim ve Toplum Projesi hayat buldu.

Projenin hedef kitlesini oluşturan Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun Yatılı Bölge Ortaokullarının 7.sınıfını tamamlayan toplam 48 öğrenci, 2 hafta boyunca Üniversitemiz bünyesinde gerçekleştirilen uygulama çalışmalarına katıldı. Etkinliklerin ilki 19-24, 2. si ise 26-31 Ağustos 2013 tarihinde tamamlanan proje kapsamında çok sayıda faaliyet düzenlendi.

Etkinlikle, öğrencilerin bilimi ve bilimsel inceleme sürecini yakından tanıyabilmeleri hedeflenirken, öğrencilere bilim insanlarının tartışmalarına benzer diyaloglar (münazara çalışması) yapabilme becerisi, hem fen hem de sosyal bilimcilerin yaptıkları işin değişik boyutlarını ele aldıkları sohbet ve etkinliklerle de katılımcıların zihinlerindeki bilim insanı imajının doğru şekilde algılanması amaçlandı.

Projeye Üniversitemiz öğretim üyelerinin yanı sıra KTÜ’den Doç. Dr. Hakan Şevki AYVACI ile Uşak Üniversitesi’nden Doç. Dr. Lütfullah TÜRKMEN uzman olarak, Pamukkale Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Bilge CAN ile Artvin Çoruh Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Mehmet KARAKAŞ eğitmen olarak destek verdi.