Lisansüstü Program ve Öğrenci Sayımız Hızla Artıyor

Kategori : Duyurular, Genel - Etiketler : - Tarih : 26 Ağustos 2015

2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı için lisansüstü eğitimlerini (Yüksek Lisans, Doktora) Üniversitemiz Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri veya Fen Bilimleri Enstitülerinde devam ettirmek isteyen öğrencilerin başvuru işlemleri sona erdi. Lisansüstü programlarımıza bu yıl beklenilenin üzerinde başvuru gerçekleşti.

Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün 11’i Yüksek Lisans ve 4’ü Doktora olmak üzere toplam 15 lisansüstü programı için belirlenen 274 kontenjana 1344 başvuru gerçekleşti. Başvuru sayısı dikkate alındığında, geçen yıla göre başvurularda % 31 oranında bir artışın olduğu görülmektedir.

Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nün 2’si Yüksek Lisans ve 1’i Doktora olmak üzere toplam 3 lisansüstü programı için belirlenen 10 kontenjana da 33 başvuru gerçekleşti. Sağlık Bilimleri Enstitümüzde geçen döneme göre başvurularda % 48’lik oranında bir artışın olduğu görülmektedir

Fen Bilimleri Enstitüsü’nün 10’u Yüksek Lisans ve 5’i Doktora olmak üzere toplam 15 lisansüstü programı için belirlenen 168 kontenjan için de 363 başvuru gerçekleşti. Fen Bilimleri Enstitümüzde geçen döneme göre başvurularda % 39’luk bir artışın olduğu görülmektedir.

Slayt2

2006 Yılında Sosyal Bilimler Enstitüleri ile Fen Bilimleri Enstitüleri bünyesinde 4’ü  Yüksek Lisans programında lisansüstü eğitim faaliyeti yapılırken; bugün gelinen noktada Sağlık Bilimleri Enstitüsü ile birlikte 3 enstitü bünyesinde 23’ü Yüksek Lisans ve 10’u Doktora olmak üzere Üniversitemizde toplam 33 programda lisansüstü eğitim faaliyeti verilmektedir.

Slayt3

Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitülerimizdeki lisansüstü programlara lisans eğitimlerini yeni bitirmiş öğrencilerin yanında; başta ilimizden olmak üzere ülkemizin çeşitli illerinden çok sayıda üst düzey kamu yöneticisi, kamu çalışanı ve özel sektörden meslek insanı yoğun ilgi göstermiştir.

Öte yandan 2006 yılında Üniversitemizde lisansüstü eğitim gören Yüksek Lisans ve Doktora öğrenci sayısı 17 idi. Bugün itibariyle Enstitülerimize kayıtlı Yüksek Lisans öğrenci sayısı 1403; Doktora öğrenci sayısı da 136’dır. 2015-2016 Öğretim Yılı Güz Yarıyılı  başvurularına ilişkin değerlendirme sonuçları tamamlanmayan programların değerlendirme  sonucunda Enstitülerimizdeki kayıtlı öğrencilerin sayısı 1554’ e ulaşacaktır.

*2015 Yılı için belirlenen kontenjanlarının tamamının dolması halinde

RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ