Üniversitemizde Uluslararası Din ve Şiddet Sempozyumu Yapıldı

Kategori : Sempozyum - Etiketler : - Tarih : 26 Ekim 2015

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi tarafından “Uluslararası Din ve Şiddet” konulu sempozyum düzenlendi.

Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve açılış konuşmalarıyla başlayan sempozyumda ilk olarak Düzenleme Kurulu adına Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Latif TOKAT söz aldı. Prof. Dr. Latif TOKAT konuşmasında bugün dünya genelinde yaşanan şiddet olaylarının perde arkasındaki gerçeklerin irdelenmesi gerektiğini söyledi.

İlahiyat Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Salih Sabri YAVUZ ise, İslam dini ile şiddet arasında hiçbir şekilde ilişki kurulamayacağını vurguladı. Prof. Dr. Salih Sabri YAVUZ: “Hiçbir zaman İslam’ın şiddet ile ve şiddetin uzantıları ile ilişkisi kurulamaz. İslam’ın temel öğretileri derinlemesine irdelendiği zaman şiddete değnek oluşturacak öğretileri bulmak mümkün değildir.” dedi.

Oldukça geniş katılımlı bir sempozyuma ev sahipliği yapmaktan ve ülkemizin dört bir yanındaki üniversitelerde ve yurt dışında görev yapan değerli bilim insanlarını ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, sempozyumda ele alınacak şiddetin insanlık tarihi kadar uzun bir geçmişe sahip olduğunu ve her zaman potansiyel bir tehdit olarak varlığını sürdüreceğini söyledi. Bugün dünyada İslam dininin ve Müslümanların terörle özdeşleştirilerek Müslümanlara yapılan şiddet uygulamalarının meşrulaştırılmaya çalışıldığına dikkat çeken Rektörümüz, İslam dinine ve Müslümanlara  karşı sürdürülegelen ön yargı ve ayrımcılık duygusu olan İslamofobinin ne yazık ki Batıda her geçen gün geliştiğini söyledi. Coğrafyamızda yaşanan gelişmelere de değinen Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, İslam dünyasının üzerinde ciddi operasyonların yapıldığına işaret ederek Müslümanların birbirine vurdurulduğunu belirtti. Rektörümüz, Müslümanların aralarındaki ayrılıkları ortadan kaldırıp ortak hareket etmeleri gerektiğinin altını çizerek konuşmasını tamamladı.

Rize Valisi Ersin YAZICI ise yaptığı konuşmada Üniversitemizin çok farklı alanlarda başarılar elde ettiğini ve farkını her zaman ortaya koyan bir akademik kurum olduğunu vurguladı, sempozyumun hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu.

23-24 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen “Uluslararası Din ve Şiddet” konulu sempozyumda “ Uluslararası Siyaset Bağlamında Şiddet”, “Şiddet Olgusunun Felsefi, Psikolojik ve Siyasi Analizi”, “Dinlerin Şiddete Bakışı”, “ İslam Coğrafyasında Şiddet”, “ Din Eğitimi, Cinsiyet ve Dini Hayatın Estetik Boyutu”, “ İslamı Anlama ve Yorumlama Problemi”, “ Ekol Farklılıkları ve Şiddet”, “İslam ve ‘Öteki’”, “İslam Şiddete İzin Verir Mi?” konu başlıkları altında oturumlar yapıldı.

Sempozyuma; Rize Valisi Ersin YAZICI, Rize Belediye Başkan Vekili Sultan YILMAZ, Rize İdare Mahkemesi Başkanı Halil İbrahim ÖZGÜN, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.