Diş Hekimliği Fakültemiz Tarafından Öğrencilere Diş Sağlığı Taraması Yapıldı

Kategori : Etkinlikler, sağlık - Etiketler : - Tarih : 04 Kasım 2015

Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi tarafından İstiklal ilk ve ortaokulu öğrencilerine diş sağlığı taraması yapıldı. Sosyal sorumluluk projesi kapsamındaki etkinlikte öğrencilere hem dişlerini nasıl koruyacakları anlatıldı hem de diş fırçası ve macun dağıtıldı.

İstiklal İlk ve Ortaokulu’nda gerçekleşen etkinliğe, Vali Ersin YAZICI, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep YEŞİL DUYMUŞ ile öğrenci ve öğretmenler katıldı.

Yapılan uygulama ile ilgili bilgi veren Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep YEŞİL DUYMUŞ, eğitimin küçük yaşlarda başladığını, ağız sağlığının çok önemli olduğunu ve bunun için de insanlarda ağız ve diş sağlığıyla ilgili toplum bilincini geliştirmenin ve bu durumun farkına varılmasının sağlanması amacıyla bu etkinlikleri gerçekleştirdiklerini belirtti.

Diş hekimliği fakültesi olarak hedeflerinin  öncelikle var olan dişlerin korunması, diş çürüklerinin önüne geçmek olduğunu kaydeden Prof. Dr. Zeynep YEŞİL DUYMUŞ : “Yapılan diş taramasında öğrencilerin sağlıksız olan dişleri belirlendi ve daha sağlıklı diş yapılarına sahip olmaları için genel bilgiler verildi. Tarama sonucunda bazı öğrencilerin tedaviye ihtiyaçlarının olması nedeniyle gerekli yönlendirmeleri yaptık. Diş taramasının sonucunda öğrenciler tedavileri için aileleri eşliğinde randevu alarak fakültemizden yararlanacaklar.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN ise, diş çürüklerinin azaltılması ve çocukların gelecekte diş sağlıklarının korunması amacıyla yürütülen uygulamanın oldukça yararlı olduğunu kaydetti. Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN:” Diş Hekimliği Fakültemiz tarafından ağız ve diş sağlığı taramaları yapılarak çocukların tarama sonuçları hakkında aileler bilgilendirilmektedir. Üniversite olarak amacımız,  geleceğimiz olan çocukların koruma altına alınarak ağız ve diş sağlığı konularında durum tespiti yapmak. Muayene olan çocukların heyecanlarını görmenin Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak gururunu ve onurunu taşımaktayız.” ifadelerini kullandı.

Yapılan kontroller sonrasında Vali Ersin YAZICI öğrencilere diş fırçası ve diş macunu dağıtarak öğrencilerin her gün dişlerini fırçalamaları konusunda uyarılarda bulundu. Vali Ersin YAZICI etkinlikten duyduğu memnuniyeti dile getirirken; “Toplumlarda ağız ve diş sağlığı bilincinin oluşmasında küçük yaşlardan itibaren diş fırçalama alışkanlığının kazanılması çok önemlidir. Bugün burada öğrencilerimize birtakım bilgiler verilerek bazı alışkanlıkları pekiştirmeleri sağlandı. Çok yönlü kazanım sağlayan bu uygulamalarla çocuklarımızın ağız sağlığı bilinci geliştiriliyor, koruyucu tedavileri yapılıyor, diş hekimi ile kaynaşmaları sağlanıyor. Aynı zamanda düzenli diş hekimi kontrolü ve koruyucu hekimlik uygulamaları da sağlıklı bireylerden oluşan toplum hedefine ulaşmakta çok önemli bir yer tutuyor.” dedi.

Vali Ersin YAZICI, Üniversitemizin gerçekleştirdiği uygulamadan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, yaptıkları hayırlı hizmetler için Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN ve Dekan Prof. Dr. Zeynep YEŞİL DUYMUŞ’a teşekkür etti.

Etkinlikten keyif alan çocuklara, ağız ve diş sağlığı taraması sonunda diş macunu ve diş fırçası dağıtıldı.