Abdülhamit Han ve Filistin

Kategori : Genel - Etiketler : - Tarih : 14 Mart 2016

Üniversitemiz MİNHAC Topluluğu 09.03.2016 tarihinde ülkemizin tanınmış araştırmacı ve yazarlarından Mustafa ARMAĞAN’ın sunduğu “Abdülhamit Han ve Filistin “konulu bir konferans düzenledi.

ARMAĞAN konuşmasında konuyu üç başlık altında tasnif ederek takdim etti. Öncelikle Abdülhamit Han’dan evvel Osmanlı Devletinin vaziyeti hakkında bir değerlendirmede bulunan yazar, akabinde Abdülhamit Han’ın şahsiyeti ve padişahlığı sürecinde iktidarı kontrol altına alması, devlet politikası, otuz yıllık yönetim sürecinde takip ettiği yönetim stratejileri ve diplomatik manevraları ile kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerini sıraladı.

Özellikle dünya siyasetinin gidişatını ve devletlerarası menfaat çatışmalarını iyi gözlemleyerek bir cihan harbinin vuku bulacağını hesap etmesi, buna ilaveten Osmanlı Devletini herhangi bir harbe sokmadan nitelikli bir nüfus artışını planladığını hatırlatarak eğitime ağırlık verdiğinin altını çizen yazar, bu projenin meyvelerinin Cumhuriyet Dönemine kadar uzandığının bilhassa bilinmesinin zaruri olduğuna temas etti.

Son olarak Abdülhamit Han’ın Siyonist taleplerine karşı duruşu ve Filistin meselesinde izlediği siyasetin inceliklerini sıralayan ARMAĞAN aslında bu hususta bilinenlerin Cumhuriyet Dönemi tarihçiliğindeki bir takım aksaklıklar yüzünden çok az olduğu, daha iyi ve cesurca yapılacak araştırmalarla konunun daha tafsilatlı işlenebileceğini hatırlattı. Filistin ve Ortadoğu sorununun Abdülhamit Han’ın takip ettiği siyasetin tam manasıyla irdelenmeyip algılanamamasından ötürü  günümüze kadar kangren olduğuna işaret etti.

Yoğun katılımın olduğu program; Soru-cevap ve imza etkinliğinin ardından İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ümit ERKAN’ın hediye takdimiyle sona erdi.