İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif

Kategori : Genel, Konferans - Etiketler : - Tarih : 17 Mart 2016

Üniversitemiz Adalet Meslek Yüksek Okulu Adalet ve İnsan Hakları Topluluğu tarafından 12 Mart İstiklal Marşının kabulünün 95. yıl dönümü münasebeti ile “İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif” konulu bir konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak KTÜ Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Bilal KIRIMLI katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan konferans milli mücadele yıllarını konu alan slayt gösterisi ile devam etti.

İstiklal Marşı’nın hangi ruhla yazılıp, günümüzde nasıl anlaşılması gereğini açıklamak için Doç. Dr. Bilal KIRIMLI, konuşmasını dört başlık halinde aktardı: İstiklâl Marşı’nın yazıldığı Milli Mücadeleye nasıl gelinmiştir? İstiklal Marşı nasıl yazılmıştır ve kabul edilmiştir? İstiklal Marşı kısaca neyi ifade eder? İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif’in nasıl bir şahsiyeti vardır?

Konuşma sonrasında soru cevap şeklinde dinleyicilerle söyleşi yapıldı.

Konferansa; Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İstiklal Yaşar VURAL ve Prof. Dr. Hasan EFE,  Adalet Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ali Rıza SANDALCILAR, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.