Üniversitemiz tarafından TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a Fahri Doktorluk Unvanı Verildi

Kategori : Genel - Etiketler : - Tarih : 21 Mart 2016

Üniversitemizin 10′uncu kuruluş yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen kutlama programı çerçevesinde Üniversitemiz tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız sayın İsmail KAHRAMAN’a “Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi” dalında Fahri Doktora unvanı takdim edildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan programda Üniversitemizin tanıtım filmi gösterimi salonda bulunanlar tarafından dikkatle izlendi.

Programda açılış konuşması yapan Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, ülkenin farklı yerlerinde meydana gelen terör saldırılarını kınayarak, “Terörle mücadelede şehit olan vatandaşlarımız ile güvenlik güçlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyorum. Son zamanlarda bazı akademisyenlerin özgürlük bahanesiyle terör ve şiddet söylemlerine alet olmasını ve terör eylemlerini desteklemelerinin kabul edilemez olduğunu belirtiyorum. Toplumun teröre karşı dayanışmasını zedelemeye dönük, şiddeti öven, ayrılıkçı ve ayrımcı eylem ve söylemleri teröre destek olarak niteliyoruz” dedi. “İster akademisyen isterse de yazar veya gazeteci olsun, terör propagandası yapanlar ile failinin etnik, dini, mezhepsel veya ideolojik kökenine, amacına, hedefine, kurbanlarının kimliklerine bakmadan, her türlü terör eylemini herhangi bir kayıt düşmeden hangi adresten gelirse gelsin, ilkesel olarak reddediyor ve lanetliyoruz” ifadesini kullanan Rektörümüz, şunları kaydetti: “Nasıl ki bundan tam 101 yıl önce ülkemizin insanları Kürt’üyle Çerkezi’yle Lazı, Arnavut’u, Arap’ı, Boşnak’ı ve Gürcüsü ile bayrağı düşürmemek, vatanı savunmak için yan yana, omuz omuza Çanakkale’de savaşmışlarsa bir var oluş mücadelesi vermiş ve sonuçta en kesif orduları yenerek Allah’ın yardımıyla galip gelmişlerse bugün de aynı inanç ve aynı kararlılıkla iç ve dıştaki bütün düşmanlar ile işbirlikçi hainlere karşı tek vatan, tek millet, tek bayrak ve tek devlet için verdiği mücadelede başarılı olacak ve ülkemiz üzerine oynanan bütün oyunları boşa çıkartacaktır. Bundan hiçbir şüphemiz yoktur.” dedi. Genç ve dinamik yapısı ile hızla gelişip büyüyen, uluslararası bir üniversite olma kimliği ile ülkemizdeki üniversiteler arasında ön sıralarda yer alan, akademik başarılarla adını dünyaya duyuran Üniversitemizin bugün kuruluşunun 10. yılını kutlamanın sevincini yaşadıklarını ifade eden Rektörümüz programa iştirak eden başta Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür etti.

Programda ayrıca, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Başkanı Nusret BAYRAKTAR, Rize Milletvekili Hasan KARAL ve Rize Valisi Ersin YAZICI konuşma yaptılar.

Konuşmaların ardından Üniversitemizde yöneticilik yapmış olup üniversitemizden ayrılan akademisyenlere hediye takdimi gerçekleştirildi.

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN’ın hediye takdiminde eşlik ettiği törende, 2006 – 2007 yılları arasında üniversitemizin rektörlüğünü yapan Prof. Dr. İbrahim ÖZEN’e hediyelerini, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail KAHRAMAN, 2007 – 2011 yılları arasında üniversitemizin rektörlüğünü yapan Prof. Dr. Nazmi Turan OKUMUŞOĞLU’na hediyelerini Rize Valisi Ersin YAZICI, 1993 – 2011 yılları arasında Üniversitemizin İlahiyat Fak. Dekanlığını yürüten Prof. Dr. Sadık Kemal SANDIKÇI’ya hediyelerini Rize Milletvekili Hasan KARAL, 1993 – 2002 yılları arasında Üniversitemizin Su ürünleri Fak. Dekanlığını yürüten Prof. Dr. Osman BEYAZOĞLU’na hediyelerini Rize Milletvekili Hikmet AYAR, 2002 – 2004 yılları arasında Üniversitemizin Su ürünleri Fak. Dekanlığını yürüten Prof. Dr. Asım KADIOĞLU’na hediyelerini Rize Milletvekili Osman Aşkın BAK, 2007  – 2010 yılları arasında Üniversitemizin Fen Edebiyat Fak. Dekanlığını yürüten Prof. Dr. Serdar KARABÖCEK’e hediyelerini İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı KAN, 2004  – 2007 yılları arasında Üniversitemizin Eğitim Fak. Dekanlığını yürüten Prof. Dr. Mehmet AKBAŞ’a hediyelerini Sakarya Milletvekili Şaban DİŞLİ, 2007  – 2011 yılları arasında Üniversitemizin Eğitim Fak. Dekanlığını yürüten Prof. Dr. Ali Rıza AKDENİZ’e hediyelerini Kocaeli Milletvekili Zeki AYGÜN, 2011  – 2013 yılları arasında Üniversitemizin Tıp  Fak. Dekanlığını yürüten Prof. Dr. Davut KESKİN’e hediyelerini Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri KASIRGA, 2006 – 2009 yılları arasında Üniversitemizin Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğünü yürüten Prof. Dr. Kemal YILDIZ’a hediyelerini Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin YAYMAN,2011  – 2012 yılları arasında Üniversitemizin Sağlık Yüksek Okulu Müdürlüğünü yürüten Prof. Dr. Orhan BAŞ’a hediyelerini Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Seyfullah HACIMÜFTÜOĞLU, 1998  – 2004 yılları arasında Üniversitemizin Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğünü yürüten Prof. Dr. Kadir SEYHAN’a hediyelerini Giresun Valisi Hasan KARAHAN, 2006  – 2007 yılları arasında Üniversitemizin Fındıklı Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğünü yürüten Prof. Dr. Hulusi ACAR’a hediyelerini Garnizon Komutanı Jandarma Albay Semih COŞKUN, 2007  – 2013 yılları arasında Üniversitemizin Fındıklı Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğünü yürüten Yrd. Doç. Dr. Sadettin GÜLTEKİN’e hediyelerini Rize Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Hakan YAĞIZ, 2012  – 2013 yılları arasında Üniversitemizin Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğünü yürüten Öğretim Görevlisi Mehmet Ali FEYİZ’e hediyelerini Rize Belediye Başkan Vekili Coşkun YEĞEN, 2013  – 2016 yılları arasında Üniversitemizin Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğünü yürüten Prof. Dr. Ahmet TABAK’a hediyelerini Adalet komisyonu Başkanı Bayram KANTIK, Üniversitemize destek veren vakıf üyeleri ve tüm hayırseverler adına Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Başkanı Nusret BAYRAKTAR’a hediyelerini Rekabet Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer TORLAK takdim etti.

Ödül töreninin ardından, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN,  TBMM Başkanı sayın İsmail KAHRAMAN’a tevdi edilen fahri doktorluk unvanı için Üniversitemiz Senatosunun almış olduğu kararı okudu. Ardından, Doktora cübbesini Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN’ın elinden giyen, aynı zamanda Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu Başkanı da olan TBMM Başkanı İsmail KAHRAMAN’a ‘Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi ‘dalında doktora belgesi verildi ve akabinde günün anısına hediye takdim edildi.

Doktora cübbesi giyen TBMM Başkanı sayın İsmail KAHRAMAN, yaptığı konuşmada, üniversite yönetimine teşekkür ederek, çok bahtiyar olduğunu söyledi. TBMM Başkanı, Üniversitemizin 10′uncu kuruluş yıl dönümünü tebrik ederek, nice 10 yıllara ve başarılara ulaşmasını niyaz etti. Üniversitelerin, eğitim ve öğretim kurumlarının sıradan kurumlar olmadığını belirterek Osmanlı Dönemi’nde eğitime gösterilen önemi örneklerle katılımcılara anlatan İsmail KAHRAMAN, Sultan 2. Abdülhamit Han’ın eğitime katkılarına ilişkin örnekler de aktararak, “Sultan 2. Abdülhamit’in doğum tarihi 22 Eylül 1842, vefat tarihi ise 10 Şubat 1918′dir. Bütün dünyada tarihi şahsiyetler, büyük adamlar doğumlarında anılır, biz de öyle yapacağız. TBMM’miz, İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda Abdülhamit Han’ın doğumunun 174′üncü yılında bir haftalık sürecek programla anma gerçekleştirecek.” diye konuştu. Tevfik İLERİ’nin eğitime ve diğer alanlarda yapılmasını sağladığı yatırımlara ilişkin de bilgi paylaşan TBMM Başkanı, “Bu iki isim, gençlerimize örnek olmalı. Rol model dedikleri hadise olmalı. Böyle kişilerin ve şahsiyetlerin iyi tanıtılması lazım. Örnek şahsiyetlere gençliğimizin ihtiyacı var” ifadesini kullandı. İsmail KAHRAMAN, yüksek eğitimde okullaşma oranının 1950′de yüzde 1,3, 1960′da yüzde 3,1, bugün ise yüzde 75 olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: “Türkiye’mizde 196 yüksek öğretim kurumu var. Bunlardan 117′si devlet, 79′u vakıf üniversitesidir. Sadece profesör olarak 21 bin 500 akademisyen var. Öğrenci sayımız 6 milyon 100 bindir. Türkiye’mizde okuryazarlık oranı 1950′de yüzde 33′den 2010′da yüzde 94′e çıkmıştır. Bu güzel gelişmeler Türkiye’mizin layık olduğu yere ulaşmasına kendisini adayanların gayretiyle olmuştur. Emeği geçen herkese teşekkürlerimizi ve minnetlerimizi sunuyor, vefat edenlere rahmetler niyaz ediyoruz.” Üniversite olmayan il kalmadığını ifade eden TBMM Başkanı İsmail KAHRAMAN, şunları kaydetti: “Üniversitelerin sayıca artışı bize gelecek için umut veriyor. Aynı şekilde yükseköğrenimdeki öğrenci sayısının artışı da istikbalimiz için büyük önem taşıyor. Mesele sadece meslek edindirme ya da iş kapısı açma meselesi değildir. Aynı zamanda bilgili, görgülü, eğitimli toplum olmayı sağlamaktır. Tabii ki üniversitelerimizin her bakımdan daha donanımlı, daha mükemmel hale getirilmesi için çaba göstermemiz gerekiyor. Rizeliler olarak bizler de şehrimizdeki bu ilim yuvasının kıymetini bilmeli, daha iyi noktalara gelmesi için elimizden gelen desteği vermeliyiz. Üniversitemiz bir dünya lideri olan Sayın Cumhurbaşkanımızın ismini de taşımaktadır. Bu yönüyle diğer üniversitelerden farklı bir gözle bakmalı ve ismine layık çalışmalar yürütmeye gayret etmeliyiz.”

TBMM Başkanı, mana ve bilginin, terbiye ile tahsilin, eğitim ile öğretimin farklı şeyler olduğunun bilinmesi gerektiğine işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu: “Tek kanatla uçulmaz. Şayet bilginin yanında ahlak, tahsilin yanında terbiye, maddiyatın yanında maneviyat olmazsa bir süre önce bin küsür akademisyenin teröristlere açıkça destek vermelerinde olduğu gibi çok üzücü olaylar yaşayabiliriz. İnsan, inanca ve imana dayalı olan ilmi hedeflemeli, ilmi ile amel etmelidir. İlmi ile amel etmeyen alim, başkasını giydirdiği halde kendisi çıplak olan iğne gibidir. İlimle beraber irfan da lazım. ‘İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir’ diyor Yunus Emre. Önce kendimizi bilmemiz, haddimizi ve sınırımızı anlamamız gerekiyor. Unutmayalım ki başarımızın büyüklüğünü, inancımızın büyüklüğü, yüceliği ve doğruluğu belirler. İman, hayanın gücü, manası, hikmeti ve kuvvetidir. İlimsiz din topal, dinsiz ilim kördür.” TBMM Başkanı İsmail KAHRAMAN, gençlere şöyle seslendi: “Kimin nesli olduğunuzu hiç unutmayın. Cihat ruhu bizleri muhteşem bir devlet yaptı. O ruhu, inancı ve imanı kaybetmeyin. Kaba milliyetçi değil, kültür milliyetçisi olun. Unutmayın ki bizi Yaradanın yanında değerimiz, doğduğumuz yerle mensup olduğumuz kavimle değil, takva ile Cenab-ı Hakka itaatle ölçülecektir. Yanlış yönlendirmeler, propagandalar, sahip olduğumuz değerlere karşı bizi ters düşünceli yapmasın.” Yaşanan terör olayları dolayısıyla millete ve ailelere baş sağlığı, yaralılara da şifa dileyen KAHRAMAN, “Türkiye büyük devlettir. Büyük devletlerin dertleri de büyüktür, meseleler de büyüktür ama Allah’ın izniyle ve lütfuyla meselelerimizin üstesinden geleceğiz. Cenab-ı Hak yardımlarını esirgemez inşallah” dedi.

Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen törene, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail KAHRAMAN, Rize Valisi Ersin YAZICI, Giresun Valisi Hasan KARAHAN, AK Parti Rize Milletvekilleri Hasan KARAL, Hikmet AYAR ve Osman Aşkın BAK, AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı KAN, AK Parti Sakarya Milletvekili Şaban DİŞLİ, AK Parti Kocaeli Milletvekili Zeki AYGÜN, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri KASIRGA, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin YAYMAN, MGK Genel Sekreteri Seyfullah HACIMÜFTÜOĞLU,İl Garnizon Komutanı Jandarma Albay Semih COŞKUN, Rize Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Hakan YAĞIZ, Belediye Başkan Vekili Coşkun YEĞEN, Rekabet Kurulu Başkanı Ömer TORLAK, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Başkanı Nusret BAYRAKTAR, diğer ilgililer, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.