Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Çanakkale Ruhunu Yaşattı

Kategori : Etkinlikler, Genel - Etiketler : - Tarih : 24 Mart 2016

Üniversitemiz Eğitim Fakültesinde Çanakkale Şehitleri’ni Anma Haftası münasebetiyle hazırlanan “Unutulmayanlar” adlı program çerçevesinde Çanakkale ruhu bir kez daha yaşatıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN ve İlçe Garnizon Komutanı Üsteğmen Görkem IŞIKLAR’ın da katılımının ardından, bütün şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayan ve kesintisiz olarak devam eden program dikkatle izlendi.

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet KÜÇÜK’ün destek ve katkılarıyla Türkçe Eğitimi Bölümü ve Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı tarafından organize edilen programda Türk tarihinin geçmişten günümüze şehitlik mertebesine kavuşan bütün kahramanları saygı ve rahmetle anıldı. Program esnasında Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinden “Hey On Beşli” türküsünü seslendiren Elif ÇÖLPEZ ve Mehmet Akif ERSOY’un “Çanakkale Şehitlerine” adlı şiirini okuyan Ayşe Sena ER izleyicilere duygusal anlar yaşattı. Programda sunucu olmaksızın kahvehane mizanseni aracılığıyla akışı ve geçişleri sağlayan “Gazi Dede” tiplemesini canlandıran Türkçe Öğretmenliği Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Murat TAŞ’ın performansı izleyicilerden takdir topladı. Programın son bölümünde Türkçe Öğretmenliği Bölümü 1. Sınıf öğrencileri Necati KAMBUR ve Hayrettin ÇELİK tarafından sergilenen “Mektepli” adlı oyun esnasında salonda bulunanlar gözyaşlarına hâkim olamadı.

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN program sonunda yaptığı anlamlı konuşmada ülkemizin çeşitli bölgelerinde meydana gelen terör saldırılarını kınayarak “son zamanlarda ülkemizin farklı yerlerinde terörle mücadelede şehit olan güvenlik güçlerimize, askerlerimize aynı zamanda halkımıza Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar, ailelerine de baş sağlığı diliyorum.”  dedi.

Hazırlanan programla ilgili olarak ise, “Gerçekten iyi bir program hazırlamışlar. Programda katkısı olan bütün arkadaşlarıma ve öğrencilerimize sizler adına teşekkür ediyorum. Öncelikle milli ve manevi duygularımızı tekrar bizlere yaşattıkları için ayrıca teşekkür ediyorum. Çünkü biz millet olarak kendimize yabancılaşmamamız gerekir. Kendi kültürümüzden, kendi değerlerimizden uzaklaşmamamız ve bizi biz yapan değerleri unutmamamız gerekir. Bizim köklerimiz tıpkı bir ağaç gibi ne kadar derinlerde olursa o kadar sağlam dururuz. Bizler tarihin her döneminde bu topraklarda mücadele verdik. Arkadaşlar anlattılar Çanakkale’de verdik, daha önce verdik, daha sonra verdik ve bugün de veriyoruz. Bütün mücadelemiz bu ülkenin milli birliği ve bütünlüğü içindir. Hepimiz, özellikle eğitim fakültemizin gençleri bu şuurda ve bu bilinçte olması lazım. Çünkü sizler yarın, ülkenin her bölgesine dağılıp oralarda insanları eğitecek ve yetiştireceksiniz ve bu insanlara da aynı şuuru, duyguyu ve bilinci aşılayacaksınız. Onun için sizler özellikle milli manevi değerlerinize sahip çıkmalısınız. Bütün mücadelenizi tek vatan, tek millet ve tek bayrak için vermelisiniz.” şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından programda katkısı bulunan akademik personel ve öğrencileri tebrik eden Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN katılımcılara teşekkür etti.