Proje Bilim Adamlarından Büyük İlgi Gördü

Kategori : Akademik, Sempozyum - Etiketler : - Tarih : 12 Eylül 2013

17 -19 Ağustos 2013 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda Cumhurbaşkanlığınca desteklenen uluslararası ‘Solar Energy For World Peace‘  kongresi düzenlendi.  Açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL’ün yaptığı kongrede güneş enerjisi ve sorunları, malzeme ve cihazların geliştirilmesi konuları tartışıldı. Toplantıda ayrıca güneş enerjisi ile gelecek olan enerji özerkliğinin gelecekte Asya, Orta Doğu ve Afrika’ya büyük katkı sağlayacağı ve bu projenin söz konusu bölgelerde barış ve demokrasinin sağlanması adına büyük bir önem taşıdığı vurgulandı.

Kongreye Harvard Üniversitesi’nden Daniel NOCERA, 1998 yılı  Nobel ödüllü Walter KOHN, 2000 yılı Nobel ödüllü Alan HEEGER, İngiltere’deki ‘National Renewable Energy  Laboratary’ dan David GİNGLEY, California Üniversitesi’nden John PERLİN, New South Wales Üniversitesi’nden Martin GREEN gibi  dünyaca tanınan bilim adamları katıldı.

Kongrede Üniversitemizi Prof. Dr. Vagif NEVRUZOĞLU yönetiminde, Fen Bilimleri Enstitüsü yüksek lisans öğrencisi Gökçehan KARACA tarafından hazırlanan  ‘Photostimulated Processes  in Boron doped  CdS and CdS- Cu2S Structures‘ çalışması  temsil etti. Çalışma, ünlü bilim adamlarının da dikkatini çekti. Kongrede ayrıca, Gökçehan KARACA’nın, güneş pillerinin ‘yaşam sürelerinin uzatılması’  ile ilgili projesi de katılımcılardan ilgi gördü.