Üniversitemizde YÖK Başkanı’nın Katılımıyla Kültür Sanat Söyleşileri Yapıldı

Kategori : Genel, Toplantı - Etiketler : - Tarih : 02 Mayıs 2016

Üniversitemizde Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Yekta SARAÇ’ın başkanlığında bölge üniversite Rektörlerinin katılımıyla üniversitelerin bulundukları illere ve bölgeye sağladıkları kazanımlar konusunda geniş kapsamlı bölge toplantısı düzenlendi.

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN’ın ev sahipliğinde Senato Toplantı Salonumuzdaki programa; Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman BAYKAL, Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aşkın ASAN, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan GÜNAYDIN,  Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet DUMAN, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan KORKMAZ ve Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk COŞKUN katıldı.

Toplantının ardından, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından “Kültür Sanat Söyleşileri” başlığı altında bu yıl 4.sü düzenlenen etkinlikler çerçevesinde YÖK Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Yekta SARAÇ’ın katılımıyla Üniversitemizin ev sahipliğinde “Hermes’ten Itri’ye Kâinatın Dili: Musiki” konulu söyleşi gerçekleştirildi.

Açılış konuşmaları ile başlayan programda Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Üniversitemizin bölümleri ve birimleri hakkında kapsamlı bilgiler vererek “Bilgi ve değer üreten üniversite” sloganıyla yola çıkan üniversitemizin, isminden söz ettiren nitelikli bir üniversite olma hedefine yönelik çalışmalarıyla, öğrencilerimize, bölgemize, ülkemize ve insanlığa yararlı olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini söyledi.

Üniversitemizin, geçen zaman zarfında eğitim-öğretimin kalitesi yanında araştırma geliştirme açısından da önemli mesafeler kat ettiğinin altını çizen Rektörümüz: “TÜBİTAK tarafından bu günlerde yapılmış olan Üniversite bazında genel akademik destek istatistikleriyle ilgili açıklamaya göre Üniversitemiz, 2015 yılında değerlendirilmeye tabi tutulan 181 üniversite arasında TÜBİTAK’tan en çok proje alan 37. Üniversite olmuştur.  Bu çıtayı daha yukarılara taşıma kararlılığındayız.” dedi.

Doğu Karadeniz’in yeni ve hızlı bir şekilde gelişmekte olan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’ni ziyaret etme fırsatını bulduğu için mutlu olduğunu belirterek sözlerine başlayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Yekta SARAÇ, ÖYP programının yönlendirilmiş yani İhtisaslaştırılmış Öğretim Üyesi Programı olarak şekillendirildiğini vurguladı ve bu bağlamda yeni YÖK olarak Türk yükseköğretiminde ilk kez öncelikli ve odaklı öğretim elemanı yetiştirme programını hayata geçirdiklerini söyledi. Bu amaçla sekiz üniversitenin seçildiğini ve bu üniversitelere verilmek üzere dokuz farklı öncelikli alanın belirlendiğini söyleyen Prof. Dr. Yekta SARAÇ, bu alanlar için toplamda 110 kadro tahsis edildiğini, seçilen sekiz üniversiteden birinin YÖK Kültür-Sanat Söyleşilerinin dördüncüsüne ev sahipliği yapan ve Sayın Cumhurbaşkanının adını taşıyan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olduğunu belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikîsi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yalçın ÇETİNKAYA “Hermes’ten Itri’ye Kâinatın Dili: Musiki” konulu söyleşiyi gerçekleştirdi.

Söyleşinin ardından YÖK Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Yekta SARAÇ, Türkiye Yükseköğretim Sistemi’nde gelinen son nokta hakkında bilgiler veren “Sayılarla Yükseköğretim” adlı sunumunu yaptı.

Söyleşi sonrası, YÖK Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Yekta SARAÇ, öğrenci ve akademisyenlerden gelen soruları cevapladı. Program, günün anısına hediye takdimi ile sona erdi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Yekta SARAÇ ve beraberindeki heyet daha sonra Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN eşliğinde Üniversitemiz Merkez Kampüsü içerisinde bulunan Prof. Dr. Sadık Kemal Sandıkçı Kütüphanesi ve Su ürünleri Fakültesindeki balık müzesini gezerek bilgiler aldı.