Türk Edebiyatında Mizah Sempozyumu

Kategori : Genel, Sempozyum - Etiketler : - Tarih : 18 Mayıs 2016

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ve Türk Dil Kurumu tarafından “Türk Edebiyatında Mizah Sempozyumu” düzenlendi.

Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki programda açılış konuşmalarını Sempozyum Düzenleme Kurulu adına Üniversitemiz Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kemâl TAVUKÇU, Fen Edebiyat Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Oktay TORUL, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS ile Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN yaptı.

Sempozyuma Türkiye’den 92, Azerbaycan’dan 2, Polonya’dan 1, Özbekistan’dan 1 ve Romanya’dan 1 tane olmak üzere toplam 97 kişi katıldı. İki gün boyunca devam eden Sempozyumda açılış ve kapanış oturumlarıyla birlikte 26 oturumda toplam 94 adet bildiri sunuldu.

Ulusal ve uluslararası katılımcılar kapsamında sunulan ve bilim dünyasıyla paylaşılan bu bildirilerle bilim dünyasında Türk Edebiyatında Mizah konulu tartışmalara ışık tutuldu. Mizah penceresinden genç nesillere Nasreddin Hoca, Aldar Köse, Kalac Eset, Bekri Mustafa, Karagöz ve Hacıvat gibi değerlerimizin aktarımı konusunda yazılı metinler bırakılması amaçlanan proje çerçevesinde ülkemizin hem kültürel hem de bilimsel alanda tanıtılmasına katkıda bulunuldu.

Sempozyuma; Rize Valisi Ersin YAZICI, Rize Belediye Başkan Vekili Sultan YILMAZ, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman BAYKAL, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan GÜNAYDIN, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS, Çaykur Genel Müdürü İmdat SÜTLÜOĞLU, Üniversitemiz Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali BİLGİN ile Prof. Dr. Hasan EFE, Üniversitemiz Genel Sekreteri Adnan ER, YURTKUR Rize İl Müdürü Necmettin YAVAŞİ, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.