Üniversitemizde Mezuniyet Coşkusu

Kategori : Etkinlikler, Genel, Kutlama - Etiketler : - Tarih : 10 Haziran 2016

Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezi Salonu’nda düzenlenen 2015-2016 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni’nde öğrencilerin mezuniyet coşkusu yaşandı.

Tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı. Yoğun programlarından dolayı törene katılamayan devlet büyüklerinin telgraflarının okunduğu bölümde ise salonda bulunan misafirler, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’dan gelen mesajı dakikalarca alkışladı.

2015-2016 akademik yılını birincilikle bitiren İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi Elif ULUCENK bir konuşma yaparak, mensubu olduğu Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde eğitim görmüş olmanın mutluluğunu ve ayrıcalığını hayat boyu yaşayacağını söyledi.  Ardından, gösterdiği başarı dolayısıyla mezuniyet kütüğüne ismini çaktı.

Konuşmasına, sözlerime başlarken ülkemizin birliğine ve bütünlüğüne yönelik terör saldırılarını nefretle kınıyor, bu saldırılarda şehit olan güvenlik güçlerimiz ile vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar, yakınlarına ve milletimize de baş sağlığı dileyerek başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN: “Bu yıl Üniversitemizin onuncu kuruluş yılını kutladığımız Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, 2006 yılında kurulmuş olan ülkemizin genç üniversitelerinden birisidir. Bugün itibariyle Üniversitemiz, 13 Fakülte, 5 Yüksekokul, 6 MYO, 13 Araştırma ve Uygulama Merkezi, 977 öğretim elemanı, 375 idari personeli ve 18.000 öğrencisi olan büyük ve güçlü bir ailedir. Bugüne kadar üniversitemizden 31414 öğrenci mezun olmuştur. 2015-2016 akademik yılında ise Üniversitemizdeki 16 farklı akademik birim ve 58 farklı programdan yaklaşık olarak 6000 öğrenci mezun olacaktır” dedi. Rektörümüz, konuşmasını mezun olan öğrencilere tebrik edip yeni hayatlarında başarılar dileyerek tamamladı.

Programda Üniversite Geliştirme Başkanı Nusret BAYRAKTAR, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat KASAP ve Ak Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın BAK da birer konuşma yaparak, üniversitenin kısa zamanda geldiği başarılı noktaya katkı sağlayan herkese teşekkür ettiler ve mezun öğrencilere başarılar dilediler.

Protokol konuşmalarının ardından Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi 2015-2016 akademik yılında gerçekleştirilen eğitim faaliyetlerine katkı sağlayan kurumlar için plaket töreni gerçekleştirildi.Rize Valiliği adına Vali Vekili Mehmet KURT’a, Rize Belediyesi adına Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat KASAP’a, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı adına Geliştirme Vakfı Başkanı Nusret BAYRAKTAR’a, Çaykur Genel Müdürlüğü adına Genel Müdür Yardımcısı Turgay TURNA’ya, Rize Ticaret Odası adına Ticaret Odası Başkanı Şaban Aziz KARAMEHMETOĞLU’na Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN plaket takdim etti.

Plaket töreninin ardından dereceye giren öğrencilere Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı’nın katkılarıyla alınan ödüller takdim edildi. Rektörümüz öncülüğünde gerçekleştirilen törende, Üniversitemiz 2015-2016 akademik yılı birincisi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Öğrencisi Elif ULUCENK’e ödülünü Rize Vali Vekili Mehmet KURT verdi.  İkinciliği elde eden Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğrencisi Büşra BALCANCI’ya ödülünü Rize Milletvekili Hikmet AYAR, üçüncülüğü kazanan Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü Öğrencisi Hasan ŞEREN’e ise ödülünü Rize Milletvekili Osman Aşkın BAK takdim etti.

Daha sonra fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokul bazında dereceye girenlere mezuniyet belgeleri ve hediyeleri takdim edildi.

Hediye takdiminin ardından Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz Öğrencisi Kadir Ali ÇELİK tarafından mezuniyet andı okutuldu. Gurur ve heyecanı bir arada yaşayan öğrencilerin mezuniyetlerini keplerini havaya fırlatarak kutlaması ise renkli görüntüler oluşturdu.

Törene; Rize Vali Vekili Mehmet KURT başta olmak üzere, Rize Milletvekilleri Hikmet AYAR ile Osman Aşkın BAK, Rize İl Garnizon Komutanı Semih COŞKUN, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat KASAP, RTEÜ Geliştirme Vakfı Başkanı Nusret BAYRAKTAR, Geliştirme Vakfı Genel Sekreteri Av. Harun MERTOĞLU, Rize İl Emniyet Müdürü Adem ÇAKICI, Kaymakamlar, İlçe Belediye Başkanları, RTEÜ Geliştirme Vakıfı Üyeleri, Rize İl Milli Eğitim Müdürü Şemseddin DURMUŞ,  Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz KARAMEHMETOĞLU, il müdürleri, STK ile siyasi parti temsilcileri, Üniversitemizin akademik ve idari personeli, veliler, öğrenciler ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Öte yandan fakülteler, yüksekokullar ve meslek yüksekokular da  kendi bünyesinde mezuniyet töreni gerçekleştirdi.