Rektörümüz Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi

Kategori : Toplantı - Etiketler : - Tarih : 22 Eylül 2016

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Rize’de görev yapan basın mensuplarıyla kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İstiklal Yaşar VURAL ile Prof. Dr. Ali BİLGİN, Üniversitemiz Genel Sekreteri Adnan ER ve Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Emre ÇAĞLAK’ın da hazır bulunduğu program Rektörlük Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, öncelikle 2016-2017 Akademik Yılı’nın başta Üniversitemiz olmak üzere tüm Yüksek Öğretim camiası ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diledi.

15 Temmuz’da yaşadığımız hain darbe girişimi dolayısıyla 2016-2017 Akademik Yılı’nı geçmiş akademik yıllardan çok daha farklı duygularla açtığımızı belirten Rektörümüz, darbe girişiminde şehit olan vatandaşlarımıza rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileyerek ülke ve millet olarak bir daha böyle menfur bir olay yaşamamamız temennisinde bulundu.

Darbe girişiminin devletimizin tüm kurumları ile birlikte özellikle üniversitelerin millete karşı olan sorumluluklarını daha da artırdığını ve bunun bilinciyle hareket ettiklerini ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN: “Çünkü üniversiteler insan yetiştiren ve toplumdaki nitelikli insanları oluşturan yerlerdir. 2023 ve 2070 vizyonuna ulaşacaksak bu üniversiteler sayesinde olacaktır. Bizler üniversitelerimizde eğitim öğretim kalitemizi daha da artırarak güçlü bir Türkiye’yi oluşturmalıyız.” dedi.

Üniversitemizin bir önceki yıla oranla birçok alanda gelişme yaşadığını ifade eden Rektörümüz, geçen seneki rakamlar ile bu seneki rakamları hem niceliksel hem de niteliksel anlamda karşılaştırarak, “ Şu anda Üniversitemizde 118 farklı diploma programı yer almaktadır. Bunların 11’i Doktora Programı, 26’sı Yüksek Lisans, 39’u Lisans Programı, 42’si Ön Lisans Programıdır. Geçen sene 106 farklı diploma programımız vardı. Bu yıl 12 farklı program açmış olduk. Bunların 1 tanesi Doktora, 3 tanesi Yüksek Lisans, 3 tanesi Lisans ve 5 tanesi Ön Lisans Programıdır. Akademik kadro olarak da geçen yıl ile bu yıl arasında önemli bir gelişme kaydettik. Geçen yıl Öğretim Üyesi sayımız 388 iken bu yıl 410 Öğretim Üyemiz vardır. Profesör, Doçent, Yardımcı Doçent, Öğretim Görevlisi, Araştırma Görevlisi, Okutman, Uzman olmak üzere toplam akademik personelimiz 927 iken bu yıl 977 akademik personelimiz bulunmaktadır. İdari personel olarak da 375 olan idari personel sayımız 391’e ulaşmıştır.” diye konuştu.

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Üniversitemizin tercih edilirliğinin de her yıl arttığını ifade ederek, “ Lisans öğrenci sayımız geçen yıl 8876 iken bu yıl 9867, Ön Lisans 7283 iken 8042, Lisansüstü 1563 iken 1834, uluslararası öğrenci sayımız 406 iken 450 olmuştur. Toplamda baktığımızda 17722 olan öğrenci sayımız şu an itibariyle 19743’e ulaşmıştır. Bu yıl Lisans Programına 2456, Ön Lisans Programına 2060, Lisansüstü Programına 318 olmak üzere toplam 4834 yeni öğrenci aramıza katılmıştır. Yerleşme oranımız toplamda %98.4, kayıt oranımız %97.1 olmuştur. 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında Ön Lisans ve Lisans Programlarında Üniversitemize toplam 4467 öğrenci kaydolmuştur. Kontenjanımız 4663 idi, sadece 196 boş kontenjanımız kalmıştır.  Daha önceki yıllar öğrenci almayan Kimya ve Biyoloji bölümlerimiz de bu yıl öğrenci almıştır.” şeklinde konuştu.

Üniversitemize ülkemizin bütün illerinden öğrenci geldiğini, yaklaşık 5 bin öğrencinin Rize ilimizden olduğunu, bu sayıyı Doğu Karadeniz illerimizin takip ettiğini de söyleyen Rektörümüz, “Üniversitemizin yerleşme oranının iyi olması ve toplamda 4834 yeni öğrencimizin aramıza katılması bizi sevindirmiştir.” ifadelerini kullandı.

Üniversitemizin gerek donanım gerekse alt yapı noktasında gelişimini hızla sürdürdüğünü belirten Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Merkez Kampüsümüz içerisinde yer alan yeni İlahiyat Fakültemizin belirlenen sürede tamamlanarak hizmet vermeye başladığını söyledi.  Kısa süre içerisinde bu önemli yatırımı üniversitemize kazandıran hayırsevere teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Rektörümüz, toplantı sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.