Üniversitemizin 2016-2017 Akademik Yıl Açılışını Cumhurbaşkanımız Yaptı

Kategori : Akademik, Genel, Rektörlük, Toplantı, Ziyaretler - Etiketler : - Tarih : 17 Ekim 2016

Üniversitemizin 2016-2017 Akademik Yılı Açılış Töreni Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Yeni eğitim-öğretim sezonunun resmi açılışı kapsamında Kongre ve Kültür Merkezimizde gerçekleştirilen törene başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşi Emine ERDOĞAN hanımefendi olmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail KAHRAMAN, İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Kalkınma Bakanı Lütfi ELVAN, Millî Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ, Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KILIÇ, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati YAZICI,  Rize Milletvekilleri Hasan KARAL, Osman Aşkın BAK ve Hikmet AYAR, İstanbul Milletvekilleri Ravza KAVAKÇI KAN ile Haydar Ali YILDIZ, Sakarya Milletvekili Şaban DİŞLİ, Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ, RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, birçok bürokrat, genel müdür ile Rize il yöneticileri, bölge illerin rektörleri, üniversitemiz akademik ve idari kadrosu ile öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından, Üniversitemiz Öğrenci Konseyi Başkanı Recep Tayyip BALIKÇILAR kısa bir konuşma yaptı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, katılımlarından dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve eşi Emine ERDOĞAN olmak üzere tüm konuklara teşekkür etti.

Konuşmasında 15 Temmuz gecesi ülke olarak yaşadığımız hain darbe kalkışmasını hatırlatarak Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlı duruşu, devletin tüm organları ve halkın ele ele vererek planlanan yıkımı bertaraf ettiğini, vatan uğruna biri üniversitemizden mezun olan Kemal EKŞİ olmak üzere 241 insanımızın şehit, 2 bin 194 insanımızın da yaralandığını ifade eden Rektörümüz, şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diledi.

Yaşamış olduğumuz bu durumun devletimizin tüm kurumları ile birlikte 7’den 70’e herkesin özellikle de üniversitelerin vatana ve millete karşı sorumluluklarını daha da artırdığını kaydeden Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN: “Çünkü ülke ve dünya sorunları ile ilgilenen, özgür düşünen ve fikirlerini özgürce ifade eden, genç dimağlara yeni ufuklar açan yerler üniversitelerdir.  Üniversite olarak gayemiz kendi tarihi, kültürü ve medeniyeti ile barışık, milli ve manevi değerlerine bağlı, hedefleri olan, analitik düşünen, dünyaya açık, sosyal iletişim becerileri yüksek, demokrasiden yana tavır alan, aklını başkalarına kiraya vermeyen, FETÖ benzeri paralel devlet yapılanmalarının değil, vatanının, milletinin ve ülkesinin adamı olan, Mahmut Celalettin ÖKTEN’in ifadesiyle “asrın ihtiyaçlarına müdrik, doğuyu ve batıyı iyi bilen münevver, dindar görüneceğim diye taassup içinde olmayan, aydın desinler diye de dinden taviz vermeyen, tavizsiz fakat müsamahakar bir gençlik” yetiştirmektir.

Çünkü ülkemizin zat-ı alilerinizin belirlemiş olduğu 2023 ve 2071 hedeflerine ulaşması üniversitelerimizin bu niteliklere sahip bireyler yetiştirmesiyle ancak mümkün olacaktır. Akademi camiası olarak, 15 Temmuz darbe girişiminden gerekli dersleri çıkartarak ülkemizi geleceğe hazırlamak konusunda elimizi taşın altına koymalı ve üzerimize düşen görevleri harfiyen yerine getirmeliyiz. Üniversitelerde tarihle bugünü, bugünle de yarını inşa etmek mecburiyetindeyiz.” dedi.

Rektörümüz, kuruluşundan bu yana bilimsel çalışmalar, donanım ve birçok alanda gelişme yaşayan üniversitemizin kaliteden ödün vermeden, niceliksel ve niteliksel büyümesini sürdürdüğünü ifade ederek konuşmasını tamamladı.

Üniversitemizin 2016-2017 akademik yılı açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, yeni akademik yılın üniversitemize hayırlı olması temennisinde bulundu. Salı günü Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde 179 üniversitenin tamamının yöneticileri, hocaları ve öğrencilerinden temsilcilerin katılacağı 2016-2017 eğitim-öğretim yılı açılış töreninin yapılacağını açıkladı ve bunun bir ilk olacağını söyledi.

Rize’nin, üniversite başta olmak üzere elindeki imkanları doğru şekilde değerlendirdiğinde bölgesinin ötesinde Türkiye ve hatta dünya çapında bir şehre dönüşebileceğini kaydeden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN: “Bu konuda asıl belirleyici olan Rize’nin, Rize halkının şehre öncülük eden kurumların ve elbette üniversitemizin göstereceği gayrettir, performanstır. Onun için siz değerli hocalarımın üzerinde de çok büyük bir yük var.” dedi.

14 yıllık Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı döneminde Türkiye’de altyapısıyla, üstyapısıyla her şeyin değiştiğini, Cumhuriyet tarihinde olmayan çalışmaların bugün ortaya çıktığını belirten Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, gelişmek ve büyümek için kafa yapısının değişmesi gerektiğinin altını çizdi. Kültür inkılabına ihtiyacımız olduğunu ifade ederek “ Asıl reformu kültürde yapmamız lazım, kültür ihtilaline, kültür devrimine şiddetle ihtiyacımız var, onu hallettik mi gerisi kolay. Bunlar en güzel şekilde evvel Allah yapılıyor, yapıyoruz, hiç endişeniz olmasın.” dedi.

Fiziki mekanları ve personeli bir çıktıya dönüştüren, verimli hale getiren şeyin azim ve kararlılık olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, Rizelilere ve üniversitemiz personeline, “Ben Rize’yi de, üniversitemizi de, şehrimizi de, tüm kurum, kuruluşlarımızı da en iyi yerlerde görmek istiyorum. Gelin bu imkânı, bu fırsatı hep birlikte en güzel şekilde değerlendirelim. Türkiye’nin Başbakan çıkarmış, Cumhurbaşkanı çıkarmış, ülke ve dünya çapında nice değerler yetirmiş bu şehrini hak ettiği yere hep birlikte taşıyalım” çağrısında bulundu. Rize’nin doğal hinterlandında yer alan Karadeniz ve Kafkasya’nın, tarihi olarak Türkiye’nin çok güçlü ilişkilerinin bulunduğu bir bölge olduğuna, bölgenin uzun süredir yaşanan çatışmalar ve istikrarsızlıklar sebebiyle hak ettiği yerin çok gerisinde bulunduğunu dile getirdi.

Ülkemiz ve bölgemizde yaşanan gelişmelerin perde arkasını da anlattığı konuşmasının son bölümünde Cumhurbaşkanımız, Türkiye’nin 79 milyon vatandaşıyla birlikte köklü, tarihi, kültürel ve insani bağlarla iç içe olduğu geniş bir coğrafyadaki yüz milyonlarca kardeşine karşı da sorumlu olduğunu vurguladı.

Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a günün anısına Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN tarafından bir hat levhası hediye edildi.

Cumhurbaşkanımız daha sonra Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Genişletilmiş Kurucular Kurulu’nun üniversitedeki toplantısına katıldı.

Üniversitemiz Sosyal Tesisindeki toplantıda Geliştirme Vakfı Başkanı Nusret BAYRAKTAR ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail KAHRAMAN birer konuşma yaptılar.

Programın ardından Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve beraberindekiler üniversitemizden ayrıldı.