Doğal Doğum Felsefesi

Kategori : Konferans, sağlık - Etiketler : - Tarih : 08 Aralık 2016

Üniversitemiz Sağlık Yüksekokulu tarafından düzenlenen, “Doğal Doğum Felsefesi” konulu konferans Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Konferansa konuşmacı olarak KTÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Ebelikte Araştırma Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Songül AKTAŞ katıldı.

Konferansta, doğal doğumun anne ve bebek sağlığı açısından faydaları, doğal doğumun gerçekleşebilmesi için neler yapılması gerektiği ve doğumu yöneten sağlık personelleri için öneriler anlatıldı.

Konuşmasında, doğal doğumda kadının zihnen ve bedenen doğuma hazır olmasının önemine değinen Yrd. Doç. Dr. Songül AKTAŞ, eşlerin manevi desteğinin kadınlar için çok önemli olduğunu, eşlerin gebelik döneminde eğitildikten sonra doğuma birlikte katılmalarını söyledi.

Doğumdan önce yürüyüşün, merdiven çıkmanın, masaj yapmanın, banyo yapmanın vücudu gevşettiğini ve doğumu kolaylaştırdığını ifade eden AKTAŞ, “ Doğum ortamında kişi sayısı sınırlı olmalı, ses, gürültü olmamalı, dinlendirici müzik dinletilmeli ve annenin korkuları azaltılmalı, eğer anne korkarsa bebek de güvenli bir ortam bulamadığından ilerleyemez.” dedi.

Doğal doğumun daha az analjezi gereksinimi, daha az tıbbi ve cerrahi müdahale, annenin doğuma aktif katılması, anne bebek bağlanmasındaki artış gibi yararlarına dikkat çeken AKTAŞ, anne ve bebeğe faydaları açısından doğumdan hemen sonra bebeğin emzirilmesini ve anneyle birlikte tutulması gerektiğini belirtti.

Doğumu yöneten sağlık personelleri için de önerilerde bulunan AKTAŞ, “Doğum kendiliğinden başlamalı, anneye hareket özgürlüğü tanınmalı, gereksiz her türlü müdahaleden kaçınılmalı, sırt üstü yerine yan yatış pozisyonları desteklenmeli, psikolojik ve fiziksel destek verilmeli, güler yüzlü, anlayışlı, yol gösterici ve güven verici olunmalı.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Soru cevap bölümü ile sona eren konferansta Hemşirelik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ayşe GÜMÜŞLER BAŞARAN tarafından Yrd. Doç. Dr. Songül AKTAŞ’a çiçek ve şilt takdim edilerek günün anısına toplu fotoğraf çekildi.