Üniversitemizde Tıp Bayramı

Kategori : Kutlama - Etiketler : - Tarih : 15 Mart 2017

14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Üniversitemiz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu’nda kutlama programı düzenlendi.

Programa, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali BİLGİN, Genel Sekreter Adnan ER, dekanlar, daire başkanları, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından başlayan programda ilk olarak Tıp Fakültesi öğrenci temsilcisi Safiye Sümeyye BEZCİ konuştu. BEZCİ, önceliği başkalarının hayatlarını kurtarmak olan tüm fedakâr doktor ve sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı’nı kutladı.

Uzman öğrenciler adına konuşma yapan Hamdullah SAYLAN ve Öğretim Üyeleri adına konuşan Prof. Dr. Çiçek HOCAOĞLU da fedakârca mesleğini sürdüren tüm sağlık personelinin, hak ettikleri yaşam şartlarına kavuşmaları temennisinde bulunarak 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı.

Ardından Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şaban ŞİMŞEK bir konuşma yaparak doktorların ve sağlık çalışanlarının hekimlik mesleğini layıkıyla uygulayabilmek, sürdürebilmek, hasta ve hastalıkların üstesinden gelebilmek için sürekli çalışarak ve kendini yenileyerek, beyaz önlüklerine leke sürdürmeden namusla ve gururla işlerini en iyi şekilde yapmaları gerektiğini söyledi.

Tüm hekim ve sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı’nı kutlayan ŞİMŞEK, “Doktor ve sağlık çalışanını yaşat ki bu meslek yaşasın, insan da devlet de yaşasın.” diyerek Eğitim ve Araştırma Hastanesi mevcut binasının artık ihtiyaçlara yeterli cevabı vermediğini, Rize’de sağlık ve tıp eğitimi alanında eğitim ve öğretime uygun bir hastaneye ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

İnsan yaşamını her şeyin üstünde tutan, bütün zorluklara rağmen özveriyle çalışan doktorların ve sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı coşkusunu yaşamaktan duyduğu mutluluğu belirterek konuşmasına başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, doktorluğun, sürekli yenilenmeyi, gelişmeleri izlemeyi, bilimsel araştırmaların merkezinde olmayı ve hepsinden önemlisi insanı sevmeyi gerektiren bir meslek olduğunu söyledi.

Tıp Fakültesi’nin akademik kadrosu ve öğrenci sayısı hakkında bilgiler veren Rektörümüz, Tıp Fakültesi’nde bugün itibariyle 16 profesör, 26 doçent ve 67 yardımcı doçent olmak üzere toplam 109 öğretim üyesi, 70 araştırma görevlisi ve 603 öğrenci olduğunu ifade ederek, ” Eğitim Araştırma Hastanemizde, 2016 yılında 950 binden fazla poliklinik hizmeti vermiştir. Hastanemiz sadece ilimize değil, başta Artvin olmak üzere Erzurum ve Trabzon’a hatta yanı başımızda olan Gürcistan’a bile hizmet etmektedir.” dedi.

Rektörümüz, insanlığa daha nitelikli bir yaşam sunmayı amaç edinen bu saygın ve onurlu mesleği büyük özveriyle yerine getiren doktorların ve diğer sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlayarak konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların ardından kutlama programının kokteyl kısmına geçildi ve program sona erdi.