Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Üniversitemizde Konferans Verdi

Kategori : Konferans - Etiketler : - Tarih : 30 Mart 2017

Üniversitemiz Öğrenci Konseyi Başkanlığı tarafından düzenlenen, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” konulu konferans, Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Konferansa konuşmacı olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat ABAYRAK katıldı. Programın moderatörlüğünü Üniversitemiz Adalet Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Hasan ÖRÜCÜ yaptı.

Programda bir konuşma gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, üniversitelerin eğitim öğretim ve araştırma geliştirme faaliyetlerinin yanında öğrencilerin ve içinde yaşadığımız toplumun doğru bilgiye ulaşmalarını sağlamak gibi önemli bir görevinin olduğunu ifade ederek, “ Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak bilgi ve değer üreten üniversite sloganı ile çıktığımız bu yoldaki amacımız 16 Nisan’da yapılacak olan referandumda öğrencilerimizin, ülkemizin ve milletimizin geleceği için yerli ve milli bir duruş sergilemelerini, doğru ve faydalı olan noktada tercihlerini sağlamaktır.” dedi.

Konuşmasına, bugünkü neslin son yüzyıl içindeki en kritik nesil olduğunu belirterek başlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat ALBAYRAK, toplumun temel dinamiğini oluşturan genç neslin içinden geçilen süreci iyi okumak zorunda olduğunu ifade etti.

Fikir sahibi olmak için bilgi sahibi olmak gerektiğini söyleyen ALBAYRAK, “Bilgiye erişim çok kolay. Ancak bir tehlikesi var. Nasıl bilgiye sahip olacağız? Doğru bilgiye sahip olmamız lazım. Birileri bizi gaza getirebilir.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan ve 1982 Anayasasından aldığı güçle Cumhurbaşkanı olan bir kişinin sınırsız yetkisi ve sıfır sorumluluğu olduğuna da değinen ALBAYRAK, “Bugün Cumhurbaşkanını sadece vatana ihanet suçundan yargılayabilirsiniz. Öyle zannediliyor. Ondan da yargılayamazsınız. Niye? Türkiye Cumhuriyeti Kanunu’nda vatana ihanet suçunun tanımı yok. Tanımı olan bir suç olmadığı için neye göre yargılayacaksınız. Bu paket 16 Nisan’da geçerse Cumhurbaşkanının Meclisi fesih etme yetkisi tek bir şarta bağlı. Kendisini de fesih edecek. Sen eğer Cumhurbaşkanı olarak Meclisi fesih edersen senin görevin de biter. Kafana estiği gibi Meclisi fesih edemezsin. Meclisin görevi, yetkisi, denetimi esas 16 Nisan referandumu geçerse hakiki olması gereken konumuna oturacak.” diye konuştu.

Gençliğin küresel anlamda yüzyılın şekillendiği bugünlerde sloganik ve provakatif söylemlere bakmaması tavsiyesinde bulunan ALBAYRAK, “Lafa ve söyleyene bakarak analiz edeceğiz. Sözü söz mü? İstikameti neresi? 18 maddelik Anayasa teklifi var. Bunu okuyun. Çok basit. Bir şeyler söyleniyor, yalan mı, manipülasyon mu okuyun, öğrenin. Yoksa kötü duruma düşersiniz.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Konferansa, Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Rize Milletvekilleri Hasan KARAL, Hikmet AYAR ile Dr. Osman Aşkın BAK, Belediye Başkan Vekili Sultan YILMAZ, Rize Cumhuriyet Başsavcısı Osman KÖSE, Ak Parti Rize İl Başkanı Muhammet AVCI, İl Jandarma Komutanı Albay Semih COŞKUN, İl Emniyet Müdürü Saadettin AKSOY, il yöneticileri, Üniversitemiz akademik ve idari personeli ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Soru cevap bölümü ile sona eren konferansta, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN tarafından günün anısına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat ALBAYRAK’a Üniversitemiz şilti takdim edildi.

Programın ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat ALBAYRAK, Üniversitemizin anı defterini imzaladı.