RTEÜ Geliştirme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Nusret Bayraktar Üniversitemizde Söyleşi Gerçekleştirdi

Kategori : Genel - Etiketler : - Tarih : 14 Nisan 2017

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Nusret BAYRAKTAR Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda öğrencilerle bir araya gelerek söyleşi gerçekleştirdi. Programın moderatörlüğünü Üniversitemiz Adalet Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Hasan ÖRÜCÜ yaptı.

Söyleşide, RTEÜ Geliştirme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Nusret BAYRAKTAR,  Üniversitemizin gelişim süreci, eğitim sistemi, içerisinde bulunduğumuz referandum süreci ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi konularında öğrencilerin sorduğu soruları cevaplandırdı.

Konuşmasına, geliştirme vakfının kuruluş amacını anlatarak başlayan BAYRAKTAR,  gençlerin, marka üniversite ve marka eğitim ile geleceğe hazırlanması, ihtiyaç duydukları ve arzu ettikleri bir neticede eğitilebilmesi için üniversitelerde fiziki imkânların en iyi şekilde olması gerektiğini söyledi.

Üniversitelerde eğitim gören öğrencilerin, ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayarak kaliteli ve verimli eğitim alabilmeleri için devletin ve öğrencilerin imkânlarının tek başına yeterli olmayacağını ifade eden BAYRAKTAR, “ Osmanlı İmparatorluğundan bu yana vakıf medeniyetinin bize aktardığı, öğrettiği bazı gelenekler, tavsiyeler var. Biz bu amaçla üniversitelerimiz için de geliştirme vakfı kurduk.” dedi.

Mevcut sistemin ve bürokratik oligarşinin idealist insanların bile görevlerini yapmaya müsaade etmediğini belirterek geçmişten günümüze ülkemizin siyasi tarihine ve darbeler dönemi sonrası yapılan anayasanın Türkiye’ye kaybettirdiklerine değinen BAYRAKTAR, “Koalisyonlar ülkeye kazandırdı mı kaybettirdi mi? Görüyoruz ki hep kaybettirdi. Bir gecede yüzde yedi bin faizlere ne oldu? Doların bir gecede ikiye katladığı, bankaların iflas ettiği, boşaltıldığı, IMF’ye muhtaç olduğumuz dönemler hep istikrarsız hükümetlerin olduğu dönemlerdir.” diye konuştu.

Bugünkü ve bugüne kadar ki Cumhurbaşkanlarının tamamındaki tek adam niteliğindeki olağanüstü yetki ve sorumsuzluğun değişeceğini ifade eden BAYRAKTAR, “Parlamentoyu feshedebiliyorsun, Cumhurbaşkanlığını feshedebiliyorsun, yargılayabiliyorsun, hesap sorabiliyorsun. Artı sadece vatana ihanet suçundan değil her türlü eksiklik ve zaaflardan dolayı Cumhurbaşkanını sorumlu tutabiliyorsun.” dedi.

Yeni sistemle birlikte kabiliyetli, istekli, arzulu gençlerin önünün açılacağını da belirten BAYRAKTAR, “Gençlere önem verelim, 18 yaşına gelen bir genç reşit sayıldığına göre, hukuksal açıdan bütün konularda sorumluluk üstlenebileceğine göre, milletvekili seçerken sen seç ama senin milletvekili seçilmen mümkün değil demek hem demokratik hem paylaşımda haklılık değildir.” şeklinde konuştu.

BAYRAKTAR, “Yeni sistemle Türkiye’nin önü açılacak, ayağındaki prangalar kalkacak, vesayet mihrakları yok olacak.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Söyleşinin ardından Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İstiklal Yaşar VURAL tarafından günün anısına RTEÜ Geliştirme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Nusret BAYRAKTAR’a Üniversitemiz şilti takdim edildi.