Üniversitemizde Kore Kültür Günü Düzenlendi

Kategori : Etkinlikler, Genel - Etiketler : - Tarih : 18 Nisan 2017

Üniversitemiz ile Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği tarafından “Kore Kültür Günü” etkinliği düzenlendi.

Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki etkinlik öncesinde katılımcılar fuaye alanındaki Türk askerleri ile şehit mezarlıklarının fotoğraflarının yer aldığı Kore Turizm ve Kore Savaşı Fotoğrafları Sergisini gezerek yetkililerden bilgi aldılar.

Kore’nin savaş dönemi, sonrasında yaşadığı dram ve ülkenin ayağa kalkışını anlatan film “ Ode To My Father” ise salonu dolduranlar tarafından ilgiyle izlendi. Etkinlikler çerçevesinde Kore-Türkiye İlişkileri ve Kore’de Eğitim ve Korece Tanıtım konulu seminerler verildi.

Kore geleneksel kıyafetlerinin davetliler tarafından yakından incelendiği etkinliklerde ayrıca Kore Geleneksel Müzik “Sa Mul” konseri de düzenlendi.

Konser öncesi Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN bir konuşma yaparak, iki ülke arasındaki geçmişten gelen bağları hatırlattı, Güney Kore ile Türkiye’nin iki dost ve kardeş ülke olduğunu ifade etti.

Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Müsteşarı Dong Woo CHO ise Üniversitemizde bulunmaktan dolayı oldukça mutlu olduklarını belirterek bu etkinlik aracılığıyla Rize’de Kore kültürünü ve Kore’yi tanıtma fırsatı bulduklarını söyledi.

Programın ardından, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Müsteşarı Dong Woo CHO’yu makamında ağırladı. Görüşme sonunda günün anısına karşılıklı hediye takdiminde bulunuldu.