Üniversitemizde Rizeli Sanatçılar Kültür Buluşması Gerçekleşti

Kategori : Çalıştay, Panel - Etiketler : - Tarih : 21 Nisan 2017

Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ile Bilim ve Sanat Topluluğu tarafından düzenlenen, “Rizeli Sanatçılar Sanat ve Kültür Buluşması” konulu çalıştay Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Çalıştay, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN’ın Rize iline ait geleneksel el sanatlarından oluşan serginin açılışını gerçekleştirmesi ile başladı.

Rizeli altmış sanatçının eserinin yer aldığı serginin gezilmesinin ardından programın panel bölümüne geçildi.

Çalıştaya, Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap YANGIN BUYURGAN, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağatay İNAM KARAHAN, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Can KARAHAN, Ahşap Oyma Sanatçısı Şahin ÇOLAK ve Rize Bezi (Feretiko) Dokumacılığı Ustası Yücel BAYRAKTAR panelist olarak katıldı.

Panelde açılış konuşması gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Karadeniz Bölgesi insanının çok çalışkan ve üretken olduğunu, bu küçücük coğrafyada tarih boyunca yapmış oldukları üretimi sanatla bütünleştirip ülkemize katkıda bulunduklarını belirterek Üniversitemizde düzenlenen çalıştaya katılan sanatçılara ve konuşmacılara teşekkür etti.

Panelde ilk olarak konuşan Prof. Dr. Serap YANGIN BUYURGAN, kültürün maddi ve manevi değerler bütünü olduğunu belirterek “Hangi sanat dalında olursa olsun ürünlerimizi kendi kültürümüzle beslersek daha güçlü oluruz.” dedi.

Kültürel mirasın nesilden nesile aktarılmasının eğitimle gerçekleşeceğini ifade eden Prof. Dr. Çağatay İNAM KARAHAN, Üniversitelerde sanat ve el sanatları alanındaki bölümlere yenilerinin eklenmesi ve mevcut bölümlerin de yenilenerek sürekli geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Doç. Dr. Can KARAHAN, Rize’de yaratılan bir kültür olduğunu ve bunun kaybedilmemesi gerektiğini ifade etti.

Sanatçı Şahin ÇOLAK ve Yücel BAYRAKTAR ise geleneksel Rize el dokumacılığının tarihiyle ilgili bilgilerini paylaştı.

Panelistlerin konuşmalarının ardından çalıştaya katkı sağlayan konuşmacılara Üniversitemiz şilti ve teşekkür belgesi takdim edildi.

Panelin ardından ziyaretçiler için gün boyunca sanatçıların canlı performansı ve workshop devam etti.

Çalıştay, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu El Sanatları Programı Bölüm Başkanı Öğr. Gör.  Melike Nur UZUNOĞLU’nun koordinatörlüğünde Öğr. Gör. Yıldız GENÇ, Öğr. Gör. Semra TOPÇU, Öğr. Gör. Ahmet TAN ve Öğr. Gör. Bilge HACIMURTAZAOĞLU tarafından düzenlendi.

Programa, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, İl Jandarma Komutanı Albay Semih COŞKUN, Rektör Yarımcıları Prof. Dr. İstiklal Yaşar VURAL ile Prof. Dr. Ali BİLGİN, Genel Sekreter Adnan ER, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Kerim SERBEST, Üniversitemiz akademik ve idari personeli ile çok sayıda öğrenci katıldı.